[wpa_toolbar]

Mirabelka – lekcja historii dla wszystkich

Data Publikacji: 19.10.2018
Udostępnij

Zgłaszając Izerke do inspirującej akcji czytelniczej ”Mirabelka – kiełkująca historia ”, nie sadziliśmy, że tak zainteresuje najmłodszych. Dzieci 4 i 5- letnie z grupy Jarzębinowej zdały egzamin na szóstkę, gdyż to one rozpoczęły cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży.

Opracowując scenariusz zaplanowano różne typy aktywności. Dzieci już na początku, siedząc wygodnie na kolorowych poduchach posłuchały pogadanki o mirabelkowym drzewie a także wysłuchały fragmentu książki C. Harasimowicza ”Mirabelka ”, by następnie udać się do sali,gdzie już stało duże drzewko mirabelkowe, które nie było jeszcze wypełnione owocami.

Były bardzo ciekawe co z tego wyniknie, zadawały wiele pytań , posadzone do stołów miały wypełnić (wcześniej przygotowany kosz) pysznymi, zdrowymi warzywami. Wcześniej przeczytaliśmy dzieciom wiersz J. Brzechwy ”Na straganie”.

Na jego podstawie wymieniliśmy nazwy różnych warzyw i porozmawialiśmy o tym jak ważne jest jedzenie warzyw, żeby być zdrowym, mieć dobre samopoczucie i być pełnym werwy.

Dzieci pokolorowane i wycięte warzywa przyklejały do kosza. Za dobrze wykonaną pracę poczęstowane zostały zdrowym jabłkiem.

Z jabłuszkiem w ręce usadowiliśmy się na kolorowych poduszkach pod drzewkiem mirabelkowym i i rozmawialiśmy o tym czym jest ”historia”. Według dzieci jest to opowiadanie jakiegoś wydarzenia, a drzewa które żyją bardzo długo mogą opowiedzieć wiele różnych historii z bardzo odległych czasów. Doszliśmy do wniosku,że historie tworzą także miasta, ludzie i nawet budynki.

Pobyt przedszkolaków został utrwalony na tle drzewka z mirabelkami i ich imionami, w ten sposób dzieci już tworzą historię… Izerki i miasta. Każde dziecko otrzymało „Dyplom za udział w warsztatach Mirabelka – kiełkująca historia „

Musimy z satysfakcja odnotować, iż po raz pierwszy przedszkolaki nie miały czasu zaglądnąć do „Kącika Malucha”, co nas bardzo ucieszyło… tak ich wciągnęła historia.