[wpa_toolbar]

Mirabelka – lekcja historii dla wszystkich- II

Data Publikacji: 19.10.2018
Udostępnij:

16.10.2018 rano powitaliśmy uczniów klasy III i ich wychowawczynię Teresę Fierkowicz na warsztatach opartych na książce „ Mirabelka ” Cezarego Harasimowicza . Historia kilku pokoleń mieszkańców warszawskiej dzielnicy Nalewki opowiedzianej przez drzewo mirabelkowe wysłuchaliśmy z audiobooka, ponadto wyjaśniliśmy im na czym polegają warsztaty prezentujące historię takiego drzewka.
Dzieci słuchały uważnie , były zaciekawione i zadawały wiele pytań. Odpowiedzi na te pytania padły w trakcie drugiej części zajęć już pod drzewkiem mirabelkowym.

W drugiej części zajęć naszym przewodnikiem była książka Anny Czerwińskiej – Rydel „ Listy w butelce – opowieść o Irenie Sendlerowej ”. Przeczytaliśmy fragmenty książki o okupowanej Polsce , a potem wyjaśniliśmy czym było :getto i jak żyli tam ludzie , jak cierpiały żydowskie dzieci.

Zapoznaliśmy dzieci z sylwetką Ireny Sendlerowej i tym co zrobiła dla ratowania dzieci z getta. Liczba 2,5 tysiąca uratowanych od pewnej śmierci i sposoby ratowania tych dzieci zrobiły ogromne wrażenie na uczniach. Jednogłośnie stwierdziły , że pani Irena zasługuje na miano bohatera. Praca plastyczna polegała na odrysowaniu swojej ręki , zapisaniu na niej czym dla dzieci jest nasza
Niepodległa Polska oraz na przypięciu tych wyciętych dłoni do drzewka mirabelkowego.

Na zakończenie każde dziecko zostało poczęstowane zdrową przekąską ( jabłkiem) oraz otrzymało dyplom ukończenia warsztatów mirabelkowych .