[wpa_toolbar]

Mega – bombkowe zajęcia

Data Publikacji: 11.12.2019
Udostępnij:

6 grudnia dzieci z klas I i ich wychowawczyni , zjawiły się w Izerce na zajęciach. Zaproszony, po raz drugi , radny Paweł Mikołajczak przeczytał opowiadanie Astrid Lindgren „ Boże Narodzenie w Bullerbyn”
Dzieci słuchały w skupieniu , gdyż skandynawski sposób spędzania świąt i to w wieku XIX , ich zaciekawił , potem wspólnie doszliśmy do jednego wniosku – zostało rodzinne przygotowywanie potraw , ubieranie choinki i ucztowanie w gronie najbliższych oraz prezenty.

Dzieci dowiedziały się również o obyczajach i tradycjach świątecznych w różnych krajach. Nas ciekawiła choinka i o niej porozmawialiśmy dłużej , dowiedzieliśmy się , że jest to zwyczaj który przywędrował do nas dopiero na przełomie VIII i XIX z niemieckimi protestantami , a domy wcześniej ozdabiano innymi zielonymi gałązkami , albo podłaźnikami ( pokazaliśmy taki w książce R.Hryn – Kuśmierek „ Zwyczaje i obrzędy . Rok polski ”)
Zadaniem dzieci było wykonanie swojej bombki i ozdobienie jej a następnie powieszenie na naszej narysowanej dużej choince. Każda bombka została podpisana , żebyśmy mogli wybrać w głosowaniu Mega -bombkę , okazało się jednak , że wszystkie bombki są super i każde dziecko dostało słodką nagrodę .

Dzieci spędziły resztę czasu w Izerce na samodzielnym oglądaniu i czytaniu książek.

Na koniec pożegnaliśmy dzieci ( wyjątkowo ) cukierkami , życząc im aby spotkały jeszcze Mikołaja.