[wpa_toolbar]

Mama jest super

Data Publikacji: 01.09.2014
Udostępnij:

Mama jest super – to hasło obchodów II Ogólnopolskiego Tygodnia WLB czyli „Dzień Równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym”, do którego po raz pierwszy przystąpiliśmy.

Inicjatorem projektu jest Fundacja Aktywności Lokalnej z siedzibą w Puszczykowie, organizacja niezwykle aktywna, twórcza i kreatywna, która stworzyła pomysł na wypracowanie modelu współpracy pomiędzy odbiorcą jakimi są rodzice z małymi dziećmi, a sektorem publicznym, prywatnym i społecznym. Projekt jest nowatorski w skali kraju, realizowany w Wielkopolsce, ale formuła wydarzenia jest otwarta, dlatego nasza biblioteka czytając ogłoszenie na „Minigrant na realizację akcji lokalnej w ramach II Ogólnopolskiego Tygodnia Work – Life Balance 2014”, przystąpiła licząc na zainteresowanie lokalnej społeczności.

Został opracowany program i plakaty, ankieta, wystawki, wybór gości i 29 sierpnia od rannych godzin mogliśmy realizować program „Mama jest super”. Dla pierwszego gościa, burmistrza miasta Rolanda Marciniaka bardzo ważnym partnerem są dzieci i ich rodzice, szkoda że zabrakło rodziców, którzy mogli bezpośrednio porozmawiać z nim, może zadać konkretne pytania, ale w rozmowie z nami zdradził, że podoba mu się taki projekt, a obdarowany długopisem z pingwinkiem, symbolem wzajemnego wsparcia w trudnych warunkach, życzył nam, aby to nie była jednorazowa akcja .

Drugim gościem była doskonale przygotowana Danuta Erling – pedagog rodzinny, która z uczestnikami szukała rozsądnych rozwiązań na problem czy „Dziecko i praca może być do pogodzenia”, indywidualne rozmowy z rodzicami przy herbacie i ciasteczku na pewno w jakimś stopniu dopomogły, a mianowicie „Czas jest jak wiatr: dobrze wykorzystany doprowadzi nas do każdego celu” L.J.Seiwert taką sentencją zakończyła swoje „Gadu – Gadu przy herbacie” pani pedagog, gdyż już oczekiwała o godz. 13.30. psycholog Justyna Golanowska mająca również interesujący temat do omówienia, gdyż „Spełniona Mama to szczęśliwe dziecko”. Wśród gości byli też dziadkowie, którzy zadawali pytania, czy mogą rozpieszczać swoich wnuków i dlaczego rodzice ograniczają kontakty z nimi?

Młodym mamom, jak nam powiedziały, wiele o sobie dopomogły 2 kwestionariusze: nazwane przez Justynę Golanowska „Naturalny kierunek rozwoju” oraz ”Celów życiowych”.

Na godzinę 14 były przewidziane „Warsztaty z igłą” z panią Elą, pod hasłem „Rzeczy od nowa, czyli drugie życie przedmiotów”. Pod okiem pani Eli można było zrobić przedmioty dekoracyjne i użyteczne, a, że wcześniej pokazała mamom i ich dzieciom własnoręcznie wykonanie prace: poduszki, torebki, szydełkowe kwiatki, to uczestnicy uwierzyli, że warto i można ręcznie popracować i wyczarować cudnej urody przedmioty, z materiałów z odzysku. Pod okiem fachowca dziewczynki robiły bransoletki i paski z kwiatkami. Mamy i dzieci podsumowały, że „coś z niczego” to pomysłowe warsztaty, ciekawa technika rękodzieła i świetna okazja do wspólnej zabawy i integracji rodzinnej.

Reasumując można stwierdzić, że dzień był ciekawie zaplanowany. Szkoda, że mam więcej nie było, gdyż każdy mógł coś dla siebie odnaleźć, a literatura fachowa dostępna to ułatwiała, gdyż wystawione na regałach są do wypożyczenia. Dla nas są wnioski, jak tę imprezę jeszcze bardziej upowszechnić i zachęcić do udziału Rodziców.

Cieszymy się, że Świeradów – Zdrój dołączył do Wielkopolski i ma również pomysły do naśladowania, a przede wszystkim chętnych do współpracy i pomocy w realizowaniu WLB.

{morfeo 104}