Mówi się, że każda pora roku powinna być dobra na czytanie, są jednak wśród nas zwolennicy jedynie wakacyjnej lektury, uważający, że właśnie latem mają czas na książki, na nadrabianie zaległości czytelniczych i aby tym niezdecydowanym i tym, którzy będą się zastanawiać nad wyborem polecamy: zapoznać się z finalistami nagród NIKE – najważniejszej od 1997 roku nagrody literackiej w Polsce.
Wśród zdobywców nagród znaleźli się poeci i pisarze, a w naszej bibliotece mamy prawie wszystkich laureatów, m.in. D.Masłowską i jej „Paw Królowej„, A.Stasiuka „Jadąc do Badadag„, W.Kuczoka „Gnój„, J.Pilcha „Pod Mocnym Aniołem„, W.Myśliwskiego „Traktat o łuskaniu fasoli” i „Widnokrąg„, O.Tokarczuk „Bieguni„, T.Różewicza „Matka odchodzi„.
Wśród tegorocznych nominowanych są książki, które już nasi czytelnicy mogli przeczytać : Szczepana Twardocha „Morfinę„, książka szokująca, o 30 – letnim Konstantym Willemannie, synu niemieckiego arystokraty i spolszczonej ślązaczki, do wybuchu wojny żyjącym wygodnie, oddającym się ulubionym rozrywkom – alkoholowi, kobietom lekkich obyczajów i morfinie.
Wciągnięty w konspirację przez żonę, działa w sprawach narodowych ściśle powiązanych z seksualnością i obłędem, tak w skrócie bo książka jest dość gruba, więc tych demonicznych seksualnych wątków jest sporo, drugą książką czytaną już od paru miesięcy są Sylwii Chutnik „Cwaniary” opowieść o bojowych, charakternych paniach, które walczą na noże, kastety,siekiery i kije z mężczyznami. Pisarka świadomie przerysowuje rzeczywistość, feminizm, oddaje się kobiecej fantazji na temat przemocy.
Z kolei Joanna Bator stworzyła w „Ciemno prawie noc” wielowątkową powieść osadzoną w zamku Książ i Wałbrzychu, wraz ze swą bohaterką rozwiązuje kryminalną zagadkę zaginięć kilkuletnich dzieci.
Na wakacje polecamy wiele nowości autorek, które podejmują tematy bliskie wszystkim kobietom, czyli szukają recepty na sukcesy osobiste i zawodowe, a przy tym odnoszą sukces i pokonują przeciwności losu.
J.Miszczuk – w „Matkach, żonach i czarownicach” przedstawia historię kilku pokoleń kobiet, które poznaje główna bohaterka, dzięki odnalezionemu po latach testamentowi prababki, a ona sama mimo, że wali się jej na głowę cały uporządkowany świat, potrafi od nowa życie zbudować.
Grażyna Jeromin – Gałuszka wzrusza również historią kilku pokoleń niezwykłych kobiet w „Kobietach z Czerwonych Bagien”
Losy Julianny, Amelii, Rozalii, Anastazji wzruszają, życie nie szczędziło im tragicznych doświadczeń, a najmłodsza Kornelia po urodzeniu oczywiście córeczki musi zdecydować jak ma żyć, „co ma się zdarzyć, to się zdarzy”. – to była życiowa dewiza kilku pokoleń kobiet z Czerwonych Bagien.
Wśród czytelników furorę robi młoda pisarka Olga Rudnicka (1988) absolwentka pedagogiki z Poznania, w kryminale z wątkami okultystycznymi „Lilith” główna bohaterka Lidka w ciąży z mężem sprowadza się do dawnego dworu i źle znosi niesamowitą atmosferę nowego domu oraz niektórych mieszkańców Lipnowa, pełnego uroku miasteczka mającego sławę polskiego Salem. W Lipnowie przed wiekami doszło do procesu czarownic, wśród których była Anastazja Lipnowska żona właściciela dworu, spalona na stosie.
Współcześni mieszkańcy łącznie z policją wykorzystują daną legendę w celach turystycznych, nie chcą aby wieści o morderstwach na młodych, jasnowłosych dziewczynach o błękitnych oczach nie wystraszyły przyjeżdżających, toteż robią wszystko by zatuszować sprawę.
Książka trzyma do końca w napięciu.
Przeczytać również radzimy inne książki O.Rudnickiej „Martwe jezioro”, „Zacisze 13″ …
Z kolei Magdalena Kordel w „Uroczysku” przekazuje, że przeprowadzka do malowniczego miasteczka w Sudetach może odmienić całe życie, tak jak to było w miasteczku Pogodna, leżącym między Koszalinem a Kołobrzegiem w cyklu powieściowym Katarzyny Michalak „Sklepik z niespodzianką” czytelnicy poznają w poszczególnych tomach Adelę, Bogusię, Lidkę oraz pyszne przepisy na czekoladę, ciasta, jakie są serwowane w kawiarni prowadzonej przez właścicielkę Bogusię. Polecamy na wakacyjne dni tego typu książki, które gwarantują wzruszenie, emocje, opisują problemy zwyczajne i niezwyczajne, małe radości i smutki.
Proponujemy sięgnąć po inne książki tej autorki takie jak: słoneczna trylogia „Poczekajka”, „Zachcianek”, owocowa „Rok w poziomce”, „Powrót do poziomki”.
Autorka bestselleru „Dom nad rozlewiskiem” M. Kalicińska napisała ostatnio dwie świetne książki „Lilka” „Irena”, o kobietach, o życiu niby normalnym, na które jednak nigdy nie jesteśmy gotowi, na przykład na pustoszenie rodzinnego gniazda, kiedy odchodzą dzieci i zaczynają umierać bliscy.
Są to powieści błyskotliwe a zarazem przejmujące, jednak kończą się nadzieją na lepsze jutro.
Renata L.Górska napisała nową powieść, która na pewno zdobędzie aplauz u naszych czytelników „Błędne siostry”. Historia Karoli mieszkającej od wielu lat za granicą nękana chorobą poszukuje spokojnego miejsca, gdzie można leczyć się i odpocząć. Od koleżanki z pracy dostaje propozycję wyjazdu do domu w Karkonoszach, poznaje sąsiadów, przyrodę, wszystkiemu towarzyszy karkonoska legenda o błędnych siostrach. A co wyniknie z tego wszystkiego polecamy przeczytać powieść, tak jak i dwie wcześniejsze „Cztery pory lata”, „Za plecami anioła”.
Najnowsza powieść bardzo docenianej przez czytelników Marii Ulatowskiej „Całkiem nowe życie” przedstawia opowieść o uczniach, o miłości trudnej, niszczącej, złej oraz o tej największej matczynej. Losy Franciszki z małego miasteczka wyjeżdżającej pierwszy raz w życiu na wczasy i poznającej w Karpaczu przyszłego męża wzruszają. Jest młodą kobietą zdobywającą wiarę w siebie i przyjaciół, którzy pomagają jej przetrwać walkę z teściową i zrealizować marzenia.
Autorka rozczytywanych już pięciu bestsellerowych powieści „Sosnowe dziedzictwo”, „Pensjonat Sosnówka”, „Domek nad morzem”, „Przypadki pani Eustaszyny” i „Kamienicy przy Kruczej”, nie znosi chamstwa, niepunktualności, niesolidności i braku poczucia humoru, a zaczęła pisać dopiero na emeryturze realizując swoje marzenia. Z zawodu jest specjalistką od prawa dewizowego, a jej życie udowadnia, że na marzenia zawsze jest czas, nawet jak się jest na emeryturze. Tak w skrócie przedstawione są nowości, na letnie czytanie, gdyż w bibliotece jest ich więcej.
Zachęcamy po sięgnięcie lektury według własnego upodobania i po prostu czytać, na poprawę nastroju polecamy również książki:
- I.Pietrzyk – Babskie gadanie
- A.Karpińska -Chorwacka przystań
- O. Rudnicka – Cichy wielbiciel
- A.Klejzerowicz – Czarownica
- M.Stefaniak – Czary w małym miasteczku
- L.Olejniczak – Jestem blisko
- S.Czupryńska – Kobiety z domu Soni
- A.Piega – Lustro czasu
- G.Jeromin – Gałuszka – Magnolie
- J.Miszczuk – Matki, żony, czarownice
- I.Matuszkiewicz – Modliszka