[wpa_toolbar]

Lato z Pippi

Data Publikacji: 03.07.2020
Udostępnij:

Kultowa Pippi świętuje 75 urodziny, byłaby już babcia i to jaką!!!

Pierwsze wydanie o Pippi zwanej też Pończoszanką ukazało się w listopadzie 1945 roku. Piegowata, ruda Pippi mająca nadludzką siłę, stała się bohaterką całej serii książek oraz wielu filmów i seriali. I co ciekawe, jej historia się zaczęła od kwarantanny chorobowej córki pisarki Astrid Lindgren. Źródła podają iż jej chora córeczka Karin poprosiła o opowiadzenie czegoś, kiedy już mamie zabrakło pomysłu, dziewczynka zaproponowała by odpowiedziała o Pippi – o dziewczynce, której wymyśliła sama takie niezwykłe imię. Tak powstała nietuzinkowa postać „która miała dziewięć lat i mieszkała zupełnie sama.

Nie miała ani mamusi, ani tatusia i dlatego nie było nikogo, kto mógłby jej mówić, żeby poszła spać wtedy, gdy bawiła się w najlepsze i nikogo, kto zmuszałby ją do picia tranu skoro wolała cukierki” (fragment książki).

Początkowo książka wśród krytyków nie zdobyła aprobaty, od razu ją pokochały dzieci i stała się ich jedną z ulubionych postaci na całym świecie.

Proponujemy lato z Pippi, a dla rodziców polecamy dwie książki o autorce – Astrid Lindgren z których się dowiemy jak żyła …