[wpa_toolbar]

„Książka z Różą”

Data Publikacji: 11.04.2012
Udostępnij

„Książka z Różą”

Od 7 lat w kwietniu przez cały tydzień w bibliotece jest obchodzone Święto Książki z Różą, ustanowione w 1995r przez UNESCO, mające na celu promocję czytelnictwa , edytorstwa i ochronę praw autorskich. Staraliśmy się przez te lata, aby święto było znane naszym czytelnikom, w tym dniu wręczano zakładki w postaci róży, rozdawano książki w prezencie, były też kanapki z konfiturą różaną, odbył się konkurs wiedzy o wampirach, przedszkolakom czytano itd., a jak w tym roku zaczniemy świętować?

Przypomnijmy – 23 kwietnia przypada data śmierci i urodzin wybitnych pisarzy M.de Cervantesa W. Szekspira, De la Vegi, M. Druona, V.Nobakova …

W Hiszpanii jest to święto oficjalne już od 1930 roku. Z kolei róża – jako symbol święta wywodzi się z tradycji katalońskiej. Zgodnie z legendą święty Jerzy pokonał smoka, który zagrażał miastu , z jego krwi wyrósł krzak z czerwonymi różami, a najpiękniejszy kwiat święty Jerzy podarował córce króla i na pamiątkę tego wydarzenia mężczyźni obdarowują swoje wybranki czerwonymi różami, a kobiety darują książki. A jak będzie w tym roku? Przez cały tydzień tj. od 23 do 28 kwietnia w bibliotece tradycyjnie będą wręczane książki z różą oraz będą przygotowane inne niespodzianki, warto wiec nas odwiedzić .