[wpa_toolbar]

Książkowy rozwój dziecka – czyli trzy miliony Wyprawek Czytelniczych

Data Publikacji: 21.10.2021
Udostępnij:

14.10.2021 Izerka przystępując po raz czwarty do projektu kampanii społecznej „ Mała książka -wielki człowiek”, otrzymała 60 Wyprawek Czytelniczych.

Instytut Książki promując czytelnictwo liczy iż z czytania popłyną liczne korzyści dla rozwoju dziecka na wielu płaszczyznach . Ogółem w projekcie bierze udział  6626 bibliotek .

Specjalnie przygotowane Wyprawki Czytelnicze składają się z książki „ Pierwsze czytanki dla…”, zawierające starannie dobrane utwory wybitnych polskich poetów i pisarzy , m.in. Joanny Papuzińskiej , Wandy Chotomskiej , Hanny Januszewskiej , Liliany  Bardijewskiej , Zofii Staneckiej , Adama Bahdaja , Agnieszki Frączek , Marcina Brykczyńskiego , Jana Twardowskiego , Grzegorza Kasdepke , Michała Rusinka, „ twórcy tak różni , jak różne są perspektywy spoglądania na świat”.

Dołączona jest broszura dla rodziców „ Książką połączeni , czyli przedszkolak idzie do biblioteki ” , jest to praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki , ponadto jest Karta Małego Czytelnika oraz czytelnicze gadżety umilające codzienną lekturę .

Drodzy rodzice !

Za każdą wizytę w bibliotece , zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki  Czytelnik otrzyma naklejkę , a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania , otrzyma dodatkowo jeszcze inne kolorowe gadżety.

Profesor Grzegorz Leszczyński , zwracając się do rodziców przekonuje iż „ książka jest największym z darów jakie możemy ofiarować dziecku , darem na zawsze, na całe jego dziecięce i dojrzałe życie …

Ani telewizja , ani kino , ani komputer ani smartfon , ani cudowne zabawki , niezwykłe podróże i atrakcje , którymi zasypiemy dziecko – nic nie jest w stanie zastąpić książki , ale nawet równać się z nią ”

Autorzy projektu zachęcają poszukiwania własnych , ulubionych  książek , które uważają , że ich dzieci muszą poznać , niech im się kojarzą , że są  od mamy i taty. Takie chwile , dają maluchowi bliskość , czułość , bezpieczeństwo , a przede wszystkim wyzwalają kreatywność i wyobraźnię .

Wspólnie z organizatorami liczymy na uśmiech dziecka , które otrzyma Wyprawkę Czytelniczą , a po do chwili obecnej dostało ją już 120 dzieci .

Zapraszamy dzieci i rodziców do Izerki wówczas więcej szczegółów uzyskają u bibliotekarza.

Tekst powstał w oparciu o materiały , które dostarczył organizator projektu Instytut Książki.