[wpa_toolbar]

Książkowy maj dla młodych czytelników

Data Publikacji: 09.05.2023
Udostępnij:

Czytając książki dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, stają się kreatywne, mądre, a my dorośli dbając o ich rozwój od lat najmłodszych przyczynimy się, że będą jako dorośli ludzie uczestniczącymi aktywnie w życiu społeczno – kulturalnym.

Izerka zakupiła nowy bestseller rodem z Wattpada – platforma dla 90 milionów czytelników i piszących, którzy mają szanse na publikację swojej twórczości: opowiadania, wiersze, lub też inne gatunki literackie. Rodzina Monet Weroniki Anny Marczak to hit literatury young adult (YA), początkowo ukazywała się na portalu Wattpad zyskując milion wyświetleń, by następnie ukazać się nakładem wydawnictwa muza.com.pl. Pierwszy tom z pakietu Weroniki Marczak ukazał się w październiku 2022 a w pakiecie są czterech części. Pisanie odbywa się pod wielką presją czytelników, to oni udzielają porad, rozwiązania fabuły, a i dochodzi do tego , że zaczynają dalej sami pisać.

Weronika Marczak dużo podróżuje, przyznała, że początkowo pisała dla siebie, by później publikować odcinki na portalu Wattpad bez pomysłu na całość, bo tak działa Wattpad. Akcja rozgrywa się w Ameryce i jest historią 15-letniej Hailie Monet, która traci matkę i babcię dlatego trafi do bogatego domu w Pensylwanii, zamieszkałego przez pięciu jej nieznanych braci, a ona staje się dla nich odnalezionym skarbem, o który trzeba dbać, a przede wszystkim kontrolować na każdym kroku. Pakiet czyta się jednym tchem… mimo uproszczonej psychologii.

Następna majowa propozycja to już 7 tom Nancy Springer „Sprawa czarnego powozu”, czyli przygody słynnej detektywki Enoli Holmes – również świetna ekranizacja na platformie Netflixa. Enola tym razem poszukuje siostrę – bliźniaczki, która zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach, a wcześniej zniknęła w tajemniczym czarnym powozie. Enoli pomaga jej straszy brat Sherlock Holmes.

Polecamy, czyta się jednym tchem, gdyż bohaterka jest postacią nietuzinkową.

Szczególną uwagę zwracamy już nie po raz pierwszy na wydawnictwo działające od ponad 30 lat polskich pisarzy dla dzieci i młodzieży, czyli Wydawnictwo Literatura.

Jest to wydawnictwo, które dba o młodego czytelnika, książki są wydawane starannie, zawsze w twardej oprawie, dostosowane do każdego wieku. W ofercie są specjalne serie wydawnicze dla dzieci w różnym wieku. Kupujemy na bieżąco dbając, aby nowości trafiły do naszego czytelnika, w tym te, które przedstawiają postacie o barwnej przeszłości w tym patronów roku 2023. Udział w webinarium 27 kwietnia „Co nowego w Literaturze. Nowości, serie, ważne tematy” ułatwił nam zakup, poznaliśmy ofertę w poszczególnych seriach jak np. „A to historia”, „To lubię”, „Wojny dorosłych – historie dzieci”, „Klub Łowców Przygód”.

W maju w Izerce została wydzielona specjalna półka książek z „Literatury” i przekonać się można, że wydawnictwo oferuje szeroki wybór tytułów książek naprawdę o mądrej treści, które napisali najlepsi polscy autorzy, z ilustracjami również polskich artystów. I możemy się pochwalić, że wielu z nich odwiedziło Świeradów-Zdrój spotykając się z dziećmi jak np. Grażyna Bąkiewicz, Paweł Beręsewicz,
Wanda Chotomska (1929-2017), Dorota Cembrzyńska – Nogala, Anna Czerwińska-Rydel, Grzegorz
Kasdepke, Joanna Olech, Joanna Papuzińska, Katarzyna Ryrych, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła,
Joanna Zagner-Kołat, Katarzyna Ziemnicka.