Tak miało być, ale sytuacja pandemiczna nie pozwala nam na przeprowadzanie zajęć w Izerce.
Przygotowujemy się więc teoretycznie, szykując scenariusze zajęć, proponując rodzicom sięganie po książki, które mogą pomóc ( nie możemy dbać jedynie o rozwój intelektualny dziecka, ale pamiętajmy o jego uczuciach i emocjach.
Bajki (opowieści bajkoterapeutyczne) są tak świadomie napisane by dzieci znajdowały w nich cząstkę siebie, swoich uczuć i emocji, konkretnych problemów, najmłodsi mogą się utożsamiać z bohaterami i przeżyć daną historię w bezpiecznym miejscu (w domu, obok mamy i taty).
Bajki pozwalają zrozumieć dzieciom, że pewne uczucia są normalne i inni też je przeżywają, dają wskazówki co można zrobić, aby poradzić sobie z problemem.
Na pierwsze spotkanie z bajką terapeutyczną zapraszamy rodziców dzieci najmłodszych (3-9 lat), z pomocą książek z naszych półek. „Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych o tym jak bajki mogą pomagać”- jest to zbiór bajek, które stworzyły gwiazdy kina i teatru( min. G. Wolszczak, A. Barciś, K. Ibisz) z zawodowymi pisarzami M. Strękowską -Zarembą, D. Suwalską, A. Tyszką i J.L. Wiśniewskim.
Tematy bajek są różnorodne: spotkanie z nieznajomym, wirtualny świat, uzależnienia, strach, kontakt z osobą niepełnosprawną …
Przed każdą bajka jest krótka refleksja psychologa wokół tematu i wskazówka w jakich sytuacjach przeczytać dziecku dana bajkę.Po każdej bajce jest także propozycja rozmów lub działań, zabaw dla dzieci.
Uzupełnieniem tej książki jest pozycja „Bezpieczna bajka”. Motywem przewodnim jest temat bezpieczeństwa. Wirujący szybki świat ciekawi i intryguje, ale budzi też lęk. Rodzice pragną w odpowiedni sposób chronić i przygotować dziecko do funkcjonowania w świecie. Ale jak skutecznie pogodzić naturalną potrzebę dziecka do poznawania świata z bezpieczeństwem? Ta książka w tym pomoże.
Skonstruowana jest podobnie do pierwszej, najpierw kilka słów od eksperta (np. policjant – wypowiada się na temat telefonów alarmowych), potem jest informacja kiedy czytać bajkę
- gdy chcemy,żeby znało numery tel. alarmowych-kiedy chcemy go przygotować do sytuacji wymagających szybkiej i nietypowej reakcji
- kiedy dziecko wyjeżdża poza dom na dłużej lub wiemy,że będzie więcej czasu spędzał bez opiekuna
Pozostaje nam już tylko przeczytać bajkę dziecku i na koniec jest „komentarz bajkoterapeutyczny „dla rodzica omawiający temat i propozycje psychologa o czym można porozmawiać z dzieckiem i co zrobić konkretnie więcej.
Trzecia propozycja to książka Małgorzaty Korbiel „Bajki mają moc”. Jest to zbiór krótkich współczesnych bajek poruszających tematy istotne w życiu dziecka ; przyjaźń, miłość, lojalność, zazdrość, tolerancja, okazywanie emocji…
To dobra lektura do wspólnego czytania, która może być punktem wyjścia do interesującej rozmowy o tym, co najważniejsze.
Wszystkie książki dostępne są w Izerce.