[wpa_toolbar]

Jakie tajemnice krył Bad Flinsberg?

Data Publikacji: 31.01.2014
Udostępnij

SDC15653To już wiemy, gdyż 27. stycznia 2014r o godz. 15.30 Magda Olszewska na spotkaniu z cyklu „Dobra Książka i Kawa” po raz siódmy wprowadzała nas w czasy starego przedwojennego Świeradowa – Zdroju.

Do wiernych fanów dołączyły nowe osoby, co bardzo naszego gościa ucieszyło, już na wstępie zapowiedziała, że należy się rozprawić z pewnymi mitami – kłamstwami, jakie opowiadają mieszkańcy, a nawet przewodnicy. Zaczęła od małej sensacji obyczajowej, jaką żył w latach 30 – tych Bad Flinberg, w którym mieszkańcy odkryli romans niezamężnej jednej z sióstr z leśniczym, wcześniej wiodące skromne życie starych panien, ta historia na tamte czasy wstrząsnęła miasteczkiem, leśniczy rozszedł się z żoną, urodziło się dziecko, a dalszy ciąg to już rozgrywa się w Ameryce, gdyż bohaterowie wyemigrowali za ocean.

Lasy w Bad Flinsberg również kryły wiele tajemnic, słuchaczom została przedstawiona historia 2 leśniczych, zamordowanych przez kłusownika na zboczach Sępiej Góry. Kamienne groby na pamiątkę tragicznych wydarzeń przypominają potomnym o tym zdarzeniu.

Historie przekazywane przez Magdę Olszewską, dodatkowo wzbogacone przez pokazywanie pamiątek, zdjęć z tego okresu, powoduje, że wszyscy uczestnicy spotkań nie czują upływającego czasu.

Duże zainteresowanie wywołała stara, zardzewiała tablica, jak zdradziła Magda, wydobyta w trakcie remontu z ziemi z napisem NSDAP, oczywiście od razu padły pytania o szczegóły, pokazała broszki odnalezione na Polanie Izerskiej, książeczkę oszczędnościową, klamrę z symbolem masońskim, opowiedziała o ukrywającej się Żydówce, ośrodkach dla chłopców, do których w ciągu 5 lat wysłano 2 miliony osób, już na zakończenie zaprosiła na następne spotkanie, które regularnie będą się odbywać co miesiąc do końca roku, a będą poświęcone np. historii Domu Zdrojowego, Gross Isser, a jedno Czerniawie – Zdroju.

Informacje o spotkaniach będą przedstawione na stronach internetowych biblioteki i Urzędu Miasta. Magda Olszewska jest otwarta na propozycje tematów spotkań, które można wysyłać na adres : biblioteka3@op.pl lub też bezpośrednio w bibliotece.

SDC15654