[wpa_toolbar]

Jak się nawyki i zachowania zmieniają…

Data Publikacji: 16.05.2023
Udostępnij:

Jak to bywa z upodobaniami, w tym czytelniczymi, preferencje i nawyki się zmieniają. Aktywność czytelnicza, określonych grup wiekowych jest zmienna. Ankiety, czy też analizy statystyczne, lub też inne badania pozwalają sprawdzić, ocenić, stopień wykorzystania księgozbioru i podjąć decyzje, aby coś zmienić na półkach dla użytkowników. Czytelnicy mają prawo zmienić swoje upodobania, tak jest w przypadku np. Józefa Ignacego Kraszewskiego, niegdyś bardzo czytanego i wybieranego przez czytelników, rok temu obchodzącego 210 rocznicę urodzin, obecnie rzadko wybieranego jak np. Matka królów – po przerwie od 1991 roku – dopiero znalazła się w rękach czytelnika, niedawno 80 rocznicę śmierci obchodziła Helena Mniszkówna, autorka popularnych romansów z życia wyższych sfer czytanych przez pokolenia Polek, a najbardziej znana jej powieść Trędowata doczekała się aż trzech adaptacji filmowych i jednej serialowej. Książki były krytycznie recenzowane, ale czytane przez wiele lat (https://www.instytutksiazki.pl), a obecnie zapomniana pisarka.

Co obecnie czytamy najchętniej!

Książki w czytelniczym obiegu, to literatura sensacyjno – kryminalna najchętniej wybierana przez czytelników. Grono odbiorców od kilku już sezonów wybiera Remigiusz Mróza, Katarzynę Bondę, Marka Krajewskiego, Maxa Czornyja, wśród obcych autorów wysoko w rankingu utrzymują się Agata Christe, Harlan Coben, B.A.Paris, Camille Läckberg. Od paru lat w czołówce liczna obecność kilkunastu polskich pisarzy, którzy wygrywają z obcymi autorami w rankingach popularności, czytelnicy wybierają świadomie polską literaturę różnych gatunków, w tym książki podróżnicze i reportaże.

A Olga Tokarczuk – to pisarka mająca masową publiczność, czytają ci, co rzadko raczej to robią, ale też czytelnicy, którzy z kolei nie lubią tzw. wysokiej literatury. W chwili obecnej nowa powieść Olgi Tokarczuk, pierwszej po otrzymaniu Nobla „Empuzjon” – reprezentuje horror przyrodotechniczny z akcją w Sokołowsku w 1913 roku, pierwszego w Europie uzdrowiska w którym leczono gruźlicę.

Wybory lekturowe, są bardzo ograniczone w kanonie lektur niegdyś były… „Noce i Dnie” M.Dąbrowskiej, „Ojciec Goriot” Balzaca, „Mała Apokalipsa” Konwickiego, „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa… Na półkach Izerki jest jeszcze wiele tytułów książek, które czekają na swojego czytelnika.