Można optymistycznie zaryzykować, że okres pandemii sprzyjał czytaniu książek. Początek roku był bardzo dynamiczny, wizyty i zajęcia dla grup przedszkolnych, zimowe soboty, niedzielny styczniowy 28 finał WOŚP z uzbieraną kwotą 896,36 zł, radni czytali bajki o Żwirku i Muchomorku, w czasie ferii zimowych dzieci obejrzały przedstawienie teatralne „Smerfne Przygody” teatru Blaszany Bębenek, nawet odbył się III wernisaż „Ołówkowe impresje” rysunków Zofii Dietrich – Wojtkiewicz, tym razem poświęcone zabytkom Lwówka Śląskiego i Gryfowa Śląskiego z udziałem burmistrza Gryfowa. Zdążyłyśmy jeszcze, bo 9 marca po raz V rozliczyć PITY – akcja sprawnie przeprowadzona przez panie z Urzędu Skarbowego, jeszcze 12 marca udało się spotkać i podsumować 28 finał WOŚP i wypracować wnioski do organizacji 29 Finału.
A 14 marca biblioteka jak inne placówki zostały objęte wiosenną kwarantanną. Pandemia wpłynęła na to jak spędzamy wolny czas. Odkąd wprowadzono różne obostrzenia związane z pandemią można stwierdzić iż czytelnictwo wzrosło. Rok 2020 należał w Izerce do pisarzy polskich, współczesnych. Podliczyliśmy i okazało się, że Remigiusz Mróz jest najpopularniejszym pisarzem po nim Jolanta Maria Kaleta, Olga Tokarczuk, Hanna Greń, a po śmierci twórczość Jerzego Pilcha, czytamy też biografie: muzyków, pisarzy, polityków, sięgamy po sagi i ich kontynuacje, powodzeniem cieszą się książki z „Dużą Czcionką”.
Wśród najmłodszych to seria o Śwince Peppie, o Psim Patrolu, zaczytują się nastolatki w „Dzienniczku Cwaniaczka”(13 tomów). Zaskoczeniem jest brak po tylu latach zainteresowania serią o Neli Małej Reporterka. Nie zaskakuje nas, że ciągle ma fanów Harry Potter i Tolkien, są to powieści, które dorośli czytają bez względu na panującą modę wśród pisarzy. W rozmowach z czytelnikami zdradzili nam, że książki w czasie pandemii pomagają odsuwać myśli od smutnej rzeczywistości, zabijają czas, bo siedzą w domu wymuszeni różnego rodzaju zakazami i blokadami przez COVID.
Pewną rzeczywistość pandemii wypierają dobre książki, a tych nie brakowało w Izerce w 2020 roku.
Wydaliśmy na nowości wraz z dotacją z MKiDN ogółem 26277,83 (w tym 5250,00 z MKiDN) co pozwoliło kupić 1022 książek.
Krótka na koniec ankieta, warto sobie odpowiedzieć
Ile książek przeczytałeś w czasie pandemii? (wybierz odpowiedź)
- Ani jednej
- jedna – dwie
- powyżej pięciu
Jeżeli nie to radzimy jak najszybciej sięgnąć po książkę i traktować ją jako lekarstwo…