[wpa_toolbar]

Izera, polska – czeska rzeka

Data Publikacji: 30.03.2015
Udostępnij

SDC1613426.03.2015r już po raz 19 z sympatykami opowieści o Bad Flinsberg spotkała się Magda Olszewska, przez nas nazywana lokalną tropicielką ciekawostek, tajemnic, skarbów, tym razem opowiadała o historii wsi nad Izerą.

Izera, polsko – czeska rzeka o długości 165 km jest niezwykłą rzeka, która wpada do Łaby by następnie popłynąć do Morza Północnego, czyli przeciwieństwo do Kwisy, która wpada do Bobru i później do Bałtyku.

Izera tworząc granicę polsko – czeską na odcinku 15 km jest malowniczą rzeką, z niezwykłą szatą roślinną, można w niej odnaleźć szafiry, diamenty, minerały i czarne malutkie kamyczki – Izeriny – używane niegdyś do produkcji żałobnej biżuterii.

Dalsza część spotkania dotyczyła już historii Gross Iser, przeplatana legendami jak np., opowieść o postaci Gór Izerskich – Nocnym Myśliwym, opowiedziała wiele o tradycjach zwłaszcza zimowych, liczne zdjęcia, mapy dopełniły opowieści. To już jest tradycją, że nikt od razu nie wstaje do wyjścia po zakończeniu, jest jeszcze czas na pytania, rozmowy. Następne spotkanie to będzie wernisaż – wykonany przez Magdę Olszewską z własnych zbiorów – pocztówek przedstawiających na przełomie XIX i XX wieku Dom Zdrojowy.

[Best_Wordpress_Gallery id=”24″ gal_title=”Izera, polska – czeska rzeka”]