[wpa_toolbar]

ŚWIĘTO KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
21 – 24 KWIETNIA 2015 r.dzieci w bibliotece

Na czytelników, odwiedzających w tych dniach bibliotekę, czekały książki i zakładki z czerwoną różą – symbolem krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy (święto książki wypada w dzień św. Jerzego). 24 kwietnia do biblioteki przyszły dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Świeradowie-Zdroju. Zapoznały się z księgozbiorem bibliotecznym dla najmłodszych czytelników, z nowościami wydawniczymi dla dzieci. Wzięły udział w konkursie ze znajomości postaci z baśni i opowiadań, odpowiadały na bajkowe zagadki i pytania dotyczące biblioteki i książek się w niej znajdujących np.: Czy biblioteka jest otwarta codziennie?, Ile w bibliotece jest komputerów?, W co zmieniło się brzydkie kaczątko?, Jakim pojazdem jeździła Królowa Śniegu?, Kto jest sąsiadem Kłapouchego i Krzysia małego kolegą? W nagrodę dzieci zostały poczęstowane słodyczami i otrzymały zakładki-różyczki.

Filii Czerniawa-Zdrój w 2014 r

Święto Książki i Praw Autorskich

22 – 29 kwietnia 2014 r.

dzieciCzytelnicy odwiedzający w tych dniach bibliotekę otrzymali książki i zakładki wykonane przez dzieci podczas zajęć plastycznych. 29 kwietnia bibliotekę odwiedziły dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy SP nr 2. Zapoznały się z ofertą biblioteki dla najmłodszych czytelników, z zasadami wypożyczania książek. Dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza, z jakich elementów zbudowana jest książka, jak należy obchodzić się z nią obchodzić, gdzie można ją kupić, a gdzie wypożyczyć. Dzieci obejrzały wystawę zbiorów bibliotecznych posiadających autografy autorów. Na zakończenie spotkania dostały zakładki, kolorowanki z motywem książki, karty czytelnika i egzemplarze dwutygodnika dla dzieci Świerszczyk.

Maj miesiącem bibliotek

majW maju w ramach akcji Przystanek Biblioteka uczniowie SP nr 2 zapoznali się z ofertą nowości wydawniczych, z czasopismami dostępnymi w kąciku czytelniczym, byli zachęcani do aktywnego udziału w życiu biblioteki. Wyróżniono najaktywniejszych czytelników wypożyczających książki w okresie od maja 2013 r. do maja 2014 r. Dla czytelników została przygotowana wystawa książek Wioletty Piaseckiej. Odbyły się zajęcia, podczas których uczniowie klasy VI, zapoznali się z księgozbiorem bibliotecznym, z rozmieszczeniem książek na półkach zgodnie z Uniwersalną Klasyfikacją Dziesiętną, z katalogami, wyszukiwali pozycje książkowe w katalogu on-line „Dolnośląski Zasób Biblioteczny”. 12 maja był dniem szczególnie ważnym dla społeczności szkolnej w Czerniawie-Zdrój. Tego dnia odbyło się spotkanie z Wiolettą Piasecką – autorką bajek dla dzieci, która na spotkanie z przedszkolakami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 przyjechała przebrana za wróżkę. Błękitna wróżka oczarowała dzieci i nie była to tylko zasługa jej magicznego pierścienia, ale także bajecznej twórczości i kolorowej osobowości. Zajęcia prowadzone przez panią Piasecką wywarły duże wrażenie na dzieciach – szczególnie przyczyniły się do tego piękne baśnie autorki i losowane przez uczestników wróżby. Po spotkaniu chętni zakupili książki pisarki i otrzymali jej autograf. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania zostali uwiecznieni na wspólnej fotografii, wykonanej w szkolnym ogrodzie.

Najaktywniejsi czytelnicy Filii nr 1 MBP

(spośród dzieci i młodzieży,książki wypożyczone od maja 2013 r do maja 2014 r)

Oddział Przedszkolny

 • I miejsce Marta Bohdanowicz
 • II miejsce Daniel Bigus
 • III miejsce Florian Kliszcz

Klasy I – III

 • I miejsce Oliwia Bigus
 • II miejsce Cyprian Wójcik
 • III miejsce: Natalia Iwanich Jadwiga Kliszcz Paulina Lutostańska

Klasy IV – VI

 • I miejsce: Julia Nowak Marta Syrewicz
 • II miejsce Emilia Zając
 • III miejsce Zuzanna Polańska

Z książką na walizkach

ksiazka-na-walizkach6 czerwca 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się spotkanie pisarzy z młodymi czytelnikami z cyklu „Z książką na walizkach”, pod hasłem „Następcy Makuszyńskiego dzieciom, czyli z książką na walizkach po Dolnym Śląsku”. Na spotkanie autorskie z uczniami przyjechała aż z Gdańska pani Anna Czerwińska-Rydel – muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Pani Anna przeczytała fragmenty swojej książki „Słońcem na papierze, wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim, pokazała zdjęcia ze swojego pobytu w Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem. Chętnie odpowiadała na pytania dzieci. Na zakończenie do autorki ustawiła się długa kolejka po autografy. Pani Ania serdecznie podziękowała za miłe spotkanie w Czerniawie-Zdrój. Było ono bardzo ciekawe, dzieci dowiedziały się wielu nieznanych faktów z życia słynnego pisarza.

Spotkanie w Czarcim Młynie

spotkanie-czarci-mlyn26 czerwca 2014 r.pani Magda Olszewska spotkała się z pasjonatami historii Świeradowa w Czarcim Młynie. Zapoznała uczestników z historią powstania i rozwoju przedwojennej Czerniawy czyli Bad Schwarzbach. Wysłuchano pięknych opowieści pani Magdy, zwiedzono młyn, obejrzano wystawę makatek i pięknych starych fotografii Bad Schwarzbach.

Światowy Dzień Pluszowego Misia 2014 r.

 

dzien-misiaZ okazji święta do bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolna dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy SP nr 2. Przedszkolaków powitała bibliotekarka, wytłumaczyła jaki jest cel spotkania, opowiedziała historię powstania pluszowego misia. Dzieci wybierały spośród pluszowych misiów te najmniejsze, największe, najbardziej kolorowe, puszyste. Obejrzały ilustracje niedźwiedzi żyjących na wolności, rozwiązywały zagadki o misiach, niedźwiedziach i miodzie. Rozpoznawały misie będące bohaterami książek dla dzieci. W nagrodę dzieci otrzymały czasopisma i zakładki do książek oraz poczęstowały się słodkim „co nieco”.

Wyniki liczenia pluszowych miśków:

I miejsce klasa 1 – 121 misiów

II miejsce Oddział Przedszkolny – 55 misiów

III miejsce klasa 2 – 18 misiów

Razem zebrano 199 misiów


Ferie z biblioteką

20 – 30 stycznia 2015 r.

zapraszamy dzieci na zajęcia do biblioteki

we wtorki, czwartki, piątki

w godz. 11:00 – 13:00

Wyprawa do Stumilowego Lasu A.A. Milne

 • zajęcia czytelnicze: konkurs z okazji Światowego Dnia Kubusia Puchatka, wystawa książek A.A. Milne

 • biblioteczne centrum informacji: wyszukiwanie ciekawostek o pisarzu i jego książkach, historii powstania „Kubusia Puchatka”, korzystanie z czasopism Kubuś i Przyjaciele

 • zajęcia plastyczne: kartki dla Babci i Dziadka, ilustracje do opowieści ze Stumilowego Lasu

 • małe co, nieco czyli zagadki, krzyżówki, gry planszowe, puzzle.


Ferie z biblioteką

18-28 lutego 2014r

zapraszamy dzieci na zajęcia do biblioteki

wtorki, czwartki, piątki

w godz. 11.oo – 13.oo

Spotkania z kotami – domowymi tygrysami

zajęcia czytelnicze: „Opowieści puszyste o kotach”

zajęcia plastyczne: konkurs „Święto kota”

biblioteczne centrum informacji: poszukiwanie ciekawostek o kotach

rebusy, krzyżówki, zagadki: „Coś ty, kotku miał?”


Światowy Dzień Pluszowego Misia – plan zajęć Filia

m-c listopad 2013r

X lat z Misiem

 • gazetka okolicznościowa „111 urodziny pluszowego misia”
 • wystawa pluszowych misiów i książek o ich przygodach,
 • wycieczka klasy 1 SP nr 2 do MBP w Świeradowie-Zdroju,
 • uczniowie poszczególnych klas i przedszkolacy przynoszą pluszowe misie, które zostaną policzone podczas święta pluszowego misia
 • prezentacja misiowych kącików,
 • we wtorki, czwartki i piątki zajęcia dla dzieci w godz. 1230 – 1430: zajęcia plast. : „Mały przyjaciel”, zakładki do książek; głośne czytanie bajek i opowiadań o pluszowych misiach,
 • zaproszenie do biblioteki dla dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy SP nr 2 na „111 urodziny pluszowego misia”:1. Powitanie dzieci.Miś pluszowy – popatrzcie sami –
  siedzi na mojej półce z książkami.
  Mam dużo książek. Książek jest tyle,
  że gdy je liczę, ciągle się mylę.
  A miś ciekawie zerka przez ramię,
  On zna je pewnie wszystkie na pamięć…
  2. Zapoznanie z celem spotkania w bibliotece „Światowy Dzień Pluszowego Misia”.3. Wysłuchanie historii powstania pluszowego misia.4. Prezentacja własnych misiów. Wybór misia: największego, najmniejszego, najbardziej puszystego, najbardziej kolorowego.

  5. Pamiątkowe zdjęcia z misiami.

  6. Przedstawienie dzieciom ilustracji niedźwiedzi żyjących na wolności. Omówienie ich zwyczajów, odżywiania, związanych z nimi ciekawostek.

  7. Rozwiązywanie zagadek o misiach i niedźwiedziach.

  8. Rozpoznawanie misiów na podstawie prezentacji multimedialnej i czytanych fragmentów książek.

  9. Słodki misiowy poczęstunek.

  10. Recytacja wiersza: „Mały miś”

  Miś jest mały i puchaty,
  miś jest fajny i kudłaty,
  miś jest gruby jak ta kula,
  misia zawsze się przytula.

  Lecz czasami też tak bywa,
  że się o nim zapomina.
  A więc wezmę misia czule
  i do siebie go przytulę.

  Szepnę mu do ucha cicho,
  co mi się w nocy śniło,
  że bez niego smutne życie,
  że go kocham bardzo skrycie.

  11. Rozdanie czasopism, zabawek i zrobionych przez uczniów zakładek do książek.


Od stycznia 2013 wydarzyło się…

Styczeń – Luty

Ferie z biblioteką

W krainie poezji Juliana Tuwima”: zajęcia czytelnicze, zajęcia plastyczne, wystawa twórczości poety, serfowanie po Internecie, edukacyjne gry multimedialne.

Zajęcia we wtorki, czwartki, piątki w godz. 1100 – 1300 od 29 stycznia do 8 lutego 2013 r.

W bibliotece można było obejrzeć wystawę „Rękodzieło” – szydełkowe ozdoby zimowe.

Marzec

Najmłodsi czytelnicy biblioteki uczestniczyli w konkursie „Mój pomysł na Palmę Wielkanocną”.

8 marca bibliotekę odwiedziły dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy SP nr 2.

zostały zapoznane z księgozbiorem, zasadami wypożyczania książek, dbania o książki. Dzieciom przybliżono twórczości Juliana Tuwima. Odbyło się wspólne, głośne czytanie wiersza „Rzepka”. Dzieci otrzymały kolorowanki, czasopisma dla dzieci i zakładki do książek.

Kwiecień

Święto Książki i Praw Autorskich Wszystkim czytelnikom odwiedzającym w tym dniu bibliotekę zostały wręczone książki i zakładki – różyczki, które zostały wykonane przez dzieci na zajęciach plastycznych, Nie zawiodły dzieci z przedszkola, które przyszły do biblioteki z okazji święta książki. Zapoznały się z warunkami wypożyczania książek, otrzymały zakładki – różyczki i karty zapisu do biblioteki. Wszyscy czytelnicy mogli obejrzeć wystawę nowości wydawniczych.

Maj

Maj miesiącem bibliotek

Spotkania w bibliotece”: prezentacja zbiorów bibliotecznych i zasad korzystania z biblioteki. Odwiedziny dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy SP nr 2.

Biblioteka nowoczesnym centrum informacji” – serfowanie po internecie w poszukiwaniu wiadomości. Czasopisma dla dzieci dostępne w kąciku czytelniczym: „Świerszczyk”, „Kubuś Puchatek”, „Miś” – wyszukiwanie informacji.

Celem zajęć było zapoznanie z ofertą biblioteki i zachęcenie do aktywnego czytelnictwa.

Wręczenie dyplomów i nagród za czytelnictwo.

Najaktywniejsi czytelnicy Filii nr 1 MBP

(spośród dzieci i młodzieży,

książki wypożyczone od maja 2012 r. do maja 2013 r.)

Szkoła Podstawowa

I miejsce Marta Syrewicz 158 książek

II miejsce Julia Nowak 97 książek

III miejsce Magda Polańska 93 książki

Oddział Przedszkolny

I miejsce Szymon Szurniej

II miejsce Cyprian Wójcik

III miejsce Klaudiusz Paja


Wakacje w bibliotece

Wspólne wakacyjne zabawy od 3 do 27 lipca 2012 r., we wtorki, czwartki, piątki – godz. 11 – 14

zajęcia:

 • „Zagadkowy świat zwierząt” – zabawy literackie, quizy i zgadywanki, czytanie książek o zwierzętach
 • „Zdobywamy wiedzę przez rozrywkę” – multimedialne gry edukacyjne
 • „Mój ulubiony zwierzak” – zajęcia plastyczne i techniczne.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

23 listopada 2012 r. obchodziliśmy w bibliotece urodziny pluszowego misia. Z okazji tego święta z wizytą przyszły dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy SP nr 2. Każdy przedszkolak przyniósł pluszowego misia.

Bibliotekarka przybliżyła dzieciom historię powstania pierwszego pluszowego misia, która zaczęła się w 1902 roku. Podczas polowania myśliwi zobaczyli małego niedźwiadka i chcieli go zabić. Prezydent Theodore Roosevelt, który uczestniczył w polowaniu sprzeciwił się i uratował małemu niedźwiadkowi życie. Całe wydarzenie zostało opisane w gazecie. Przeczytał tą historię Morris Michton – właściciel sklepu z zabawkami i wykonał kilka zabawek – pluszowych misiów. Za zgodą prezydenta pierwszy miś otrzymał imię Teddy. Kilkoro dzieci przyniosło do biblioteki pierwowzór Teddego.

Dzieci opowiedziały o swoich pluszakach: Jak mają na imię? Dlaczego są ulubioną zabawką? Zapoznały się z książkami o misiach dostępnymi w bibliotece, odgadywały nazwy najsłynniejszych misiów znanych z literatury i filmu (Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Yogi, Miś Colargol, Troskliwe Misie, Miś Paddington…). Dzieci świetnie orientowały się jakie misie występują w przyrodzie (niedźwiedź polarny, koala, panda, grizli, niedźwiedź brunatny) i dlaczego niedźwiedź brunatny jest w Polsce pod ochroną. Poznały ciekawostki o jego życiu.

Obejrzały filmową bajkę o „Misiu Uszatku” i wysłuchały wierszyka Zofii Bronikowskiej „Miś idzie do przedszkola”.

Miś różowy, miś pluszowy

zbuntował się dziś.

Chce iść także do przedszkola

tak, jak chodzi Krzyś.

Wziął Krzyś misia w obie rączki:

– „Po co pójdziesz tam?”

– „Będę bawił się wesoło

i nie będę sam”.

– „Gdy tak prosisz, to już chyba

zabiorę cię dziś”.

I tak zaczął do przedszkola

chodzić z Krzysiem miś.

Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał czasopismo dla dzieci i misiową zabawkę.

22 listopada wszystkie pluszowe misie przyniesione do szkoły i przedszkola zostały komisyjnie policzone.

Wyniki liczenia pluszowych misiów

 • Klasa II – 129 misiów
 • Klasa V – 87
 • Przedszkole – 71
 • Klasa VI – 66
 • Klasa I – 45
 • Klasa III – 29
 • Klasa IV – 27
 • Biblioteka – 15

Razem 469 misiów !!!

(w roku 2011 było 339 misiów)

Wszystkie klasy otrzymały dyplomy za aktywny udział w Święcie Pluszowego Misia, Klasy II i V dostały nagrody. Oddział Przedszkolny zdobył nagrodę za kącik „Misiowe Przedszkole”.

W roku 2012 zakupiono do biblioteki 169 książek.


od stycznia 2012 wydarzyło się …

Ferie z biblioteką – zajęcia dla dzieci 6-12 letnich, wtorki, czwartki, piątki, godz. 11-14

Spotkania z aniołami” – zajęcia plastyczne, zajęcia czytelnicze: głośne czytanie książek dla dzieci,krzyżówki, rebusy, zagadki literackie.

Biblioteczne centrum informacji” – serfowanie po internecie, edukacyjne gry multimedialne.

Święto Książki i Praw Autorskich

 • wręczanie czytelnikom zakładek – różyczek, które zostały wykonane przez dzieci na zajęciach plastycznych,
 • częstowanie słodyczami,
 • zajęcia plastyczne: zakładki na konkurs MBP promujący Światowy Dzień Książki z Różą,
 • wystawa książek dot. naszego regionu.

Maj miesiącem bibliotek – zajęcia dla najmłodszych czytelników:

„Do zaczytania jeden krok” – zapoznanie z ofertą biblioteki i zachęcenie do czytelnictwa, głośne czytanie książek dla dzieci w bibliotece,

„Wesoła biblioteka” – zagadki literackie, krzyżówki, rebusy dostępne w czasopismach dla dzieci „Kubuś Puchatek”, „Świerszczyk”,

„Biblioteka nowoczesnym centrum informacji” – korzystanie z Internetu,

„W krainie baśni” – odwiedziny bibliotekarki w Oddziale Przedszkolnym przy SP nr 2. Głośne czytanie fragmentów bajek: Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Śpiąca królewna, O rybaku i złotej rybce, Królowa Śniegu, Księżniczka na ziarnku grochu, Kot w butach, Jaś i Małgosia, Calineczka, Mała syrenka, Ali Baba i czterdziestu rozbójników, Jaś i ziarenka fasoli, Kopciuszek. Dzieci odgadywały tytuły bajek, w nagrodę otrzymały kolorowe zakładki. Następnie bawiły się w zgaduj-zgadulę – rozwiązywały zagadki dot. przeczytanych bajek. Dzieci otrzymały ilustracje bajek do pokolorowania, musiały odgadnąć z jakiej baśni została zaczerpnięta ilustracja,

„Szlakiem baśni” – wystawa książek dla dzieci.

Od początku roku 2012 zakupiono do biblioteki 79 książek.

W okresie od 28 czerwca do 6 lipca 2012 r. zostanie przeprowadzona inwentaryzacja księgozbioru, która ma na celu sprawdzenie stanu księgozbioru.


Najaktywniejsi czytelnicy Filii nr 1 MBP

(spośród dzieci i młodzieży,

książki wypożyczone od maja 2011 do maja 2012)

Szkoła Podstawowa

 1. Marta Syrewicz – 112 książek
 2. Julia Nowak – 103 książki
 3. Magdalena Polańska – 97 książek
 4. Sybilla Wójcik – 93 książki
 5. Amelia Rostkowska – 78 książek
 6. Natalia Iwanich – 72 książki
 7. Marianna Chromik – 70 książek
 8. Marcin Kijko – 70 książek

style=”color: #993300; font-size: 12pt;”>Przedszkole

 1. Paulina Lutostańska – 39 książek
 2. Cyprian Wójcik – 37 książek

Główne imprezy i wydarzenia,

które zorganizowała Filia nr 1 w Świeradowie-Zdroju, w 2011 r.

Luty

Ferie z biblioteką – zajęcia dla dzieci 6 – 12 letnich, wtorki, czwartki, piątki, godz. 11 – 14.

„101 pomysłów na nudę” – zajęcia czytelnicze: zagadki literackie, krzyżówki, rebusy, głośne czytanie książek dla dzieci.

„Każde dziecko to potrafi” – zajęcia plastyczne, origami.

„Biblioteczne centrum informacji” – edukacyjne gry multimedialne, serfowanie po Internecie.

Kwiecień

Święto Książki i Praw Autorskich – wręczanie czytelnikom zakładek – różyczek, które zostały wykonane przez dzieci na zajęciach plastycznych.

Maj

Maj miesiącem bibliotek:

„Spotkania w bibliotece dla dzieci”: bajka czytana, konkursy, prezentacja zbiorów bibliotecznych i zasad korzystania z biblioteki. Odwiedziny dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy SP nr 2.

Zajęcia plastyczne: „Pinokio ma urodziny”, „Laurka dla biblioteki”.

„Biblioteka nowoczesnym centrum informacji” – korzystanie z Internetu.

„Bestsellery biblioteki”: plebiscyt na najpopularniejsze książki znajdujące się w bibliotece.

„Co? Gdzie? Kiedy? Dlaczego?: wystawa najnowszych książek popularnonaukowych dla dzieci.

Czasopisma dla dzieci dostępne w kąciku czytelniczym: „Świerszczyk”, „Kubuś Puchatek”, „Miś” – wyszukiwanie informacji.

Celem zajęć było zapoznanie z ofertą biblioteki i zachęcenie do czytelnictwa.

Najaktywniejsi czytelnicy Filii nr 1 MBP

(spośród dzieci i młodzieży, książki wypożyczone w okresie od maja 2010 do maja 2011)

Szkoła Podstawowa:

Marta Syrewicz – 169 książek

Amelia Rostkowska – 134 książki

Magda Polańska – 81 książek

Daria Dziemitko – 70 książek

Przedszkole:

Natalia Iwanich – 58 książek

Paulina Lutostańska – 50 książek

Monika Pacholik – 37 książek

Marie Szymocha – 32 książki

Marcin Kijko – 26 książek

Julia Mackiewicz – 25 książek

Lipiec

Wakacje w bibliotece – wspólne wakacyjne zabawy we wtorki, czwartki, piątki w godz. 11 – 14:

„Kolorowy świat Walta Disney’a” – głośne czytanie, zabawy literackie, quizy i zgadywanki.

„Zdobywamy wiedzę przez rozrywkę” – multimedialne gry edukacyjne.

„Każde dziecko to potrafi” – zajęcia plastyczne i techniczne.

Listopad

Święto Pluszowego Misia:

25 listopada dzieci przyniosły do szkoły swoje miśki. Zostały one policzone.

Wyniki liczenia pluszowych misiów

25 listopada 2011 r.

Klasa I – 105 misiów

Przedszkole – 69

Klasa III – 45

Klasa IV – 40

Klasa V – 35

Klasa II – 26

Biblioteka – 16

Klasa VI – 3 misie

Razem 339 misiów !!!

(w roku 2010 było 228 misiów)

Przez poszczególne klasy i przedszkole zostały przygotowane plakaty o misiu.

Do biblioteki zaproszono dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy SP nr 2.

Przebieg spotkania:

1. Powitanie uczniów.

2. Informacja o Światowym Dniu Pluszowego Misia.

3. Dzieci odpowiadają na pytania bibliotekarza:

– Czy macie swoją ulubioną zabawkę? Jaką?

– Kto z was ma pluszowego misia ?

4. Dzieci opowiadają o swoich misiach.

Rozmowa o tym, dlaczego miś jest ulubioną zabawką dzieci na całym świecie.

Poinformowanie uczniów o tym, że Święto Pluszowego Misia jest obchodzone od 2002 roku.

5. Jaki to miś?

Dzieci na podstawie prezentacji multimedialnej, przedstawiającej różne misie odgadują nazwy najsłynniejszych misi ( Miś Uszatek, Miś Yogi, Kubuś Puchatek, Miś Colargol, Troskliwe Misie, Miś Paddington).

6. Prezentacja książeczek o misiach: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Zagadkowe Misie.

7. Słodki poczęstunek.

8. Rozdanie dzieciom czasopism „Kubuś Puchatek”.

W bibliotece można było obejrzeć wystawę książeczek o misiach oraz wystawę pluszowych misiów.


Główne imprezy i wydarzenia,

które zorganizowała Filia nr 1 w Świeradowie-Zdroju, w 2010 r.

Ferie z biblioteką – zajęcia dla dzieci 6 – 12 letnich, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11 – 14

„Każde dziecko to potrafi” – zajęcia plastyczne.

„Biblioteczne centrum informacji” – edukacyjne gry multimedialne, serfowanie po Internecie.

„101 pomysłów na nudę” – zajęcia czytelnicze: zagadki literackie krzyżówki, rebusy; głośne czytanie książek dla dzieci.

Święto Książki i Praw Autorskich – zajęcia dla najmłodszych czytelników: rysowanie plakatów promujących ulubione książki, głośne czytanie dzieciom fragmentów książek cieszących się największym powodzeniem; wystawa książek z autografami. Wszyscy czytelnicy odwiedzający w tym dniu bibliotekę otrzymali zakładki – różyczki do książek i zostali poczęstowani słodyczami.

Maj miesiącem bibliotek – w miesiącu maju odbyły się zajęcia dla dzieci ze szkoły podstawowej:

„Biblioteka bez tajemnic” – czyli jak korzystać z biblioteki;

„Czytanie w bibliotece to plus” – głośne czytanie książek dla dzieci;

„Witajcie w świecie książek” – plebiscyt na najpoczytniejsze książki znajdujące się w bibliotece;

„Wesoła biblioteka” – zagadki literackie i aforyzmy;

„Biblioteka nowoczesnym centrum informacji” – serfowanie po Internecie.

Wakacje w bibliotece – zajęcia we wtorki, czwartki i piątki; tematem przewodnim były książki o cudacznych stworkach, wampirach:

„Wampiry, stworki i inne potworki” – zabawy literackie, quizy i zgadywanki;

„Każde dziecko to potrafi” – zajęcia plastyczne;

„Zdobywamy wiedzę przez rozrywkę” – gry edukacyjne i multimedialne.

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych – wspólnie z biblioteką szkolną Szkoły Podstawowej nr 2 w Świeradowie-Zdroju są organizowane zajęcia czytelnicze, kiermasz taniej książki. Czytelnicy odwiedzający bibliotekę są częstowani słodyczami. Droga do biblioteki jest specjalnie oznaczona, a napis „Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych” można przeczytać w językach: polskim, angielskim, niemieckim.

Święto Pluszowego i Książkowego Misia – z okazji tego święta w listopadzie można obejrzeć w bibliotece wystawę książek o misiach i niedźwiedziach. 25 listopada przedszkolacy z Oddziału Przedszkolnego przy SP nr 2 odwiedzają bibliotekę ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi. Czekają tu na dzieci ulubione smakołyki misiów. Pomiędzy przedszkolakami i uczniami poszczególnych klas szkoły podstawowej trwa rywalizacja – kto uzbiera najwięcej pluszowych misiów. Maskotki można oglądać na wystawach, w dniu święta są one komisyjnie liczone. Dzieci tworzą prace plastyczne na konkurs o misiach organizowany przez MBP. Starsi uczniowie czytają na głos misiowe książeczki.