Odbył się 7 listopada 2018r w Izerce, miał bardzo uroczystą oprawę, wykonaliśmy okolicznościowe wystawy, m.in. z plakatami, które specjalnie zamówiliśmy parę miesięcy temu, biało czerwone flagi dopełniły scenografię, na tle której wystąpiło 21 recytatorów z gminnych szkół i to nas szczególnie ucieszyło, dotychczas bywało 18 recytatorów, 16, czy 13 recytatorów, również nie powtarzały się wiersze, poezję śpiewaną wybrały cztery uczennice, były dwa wiersze autorskie – mamy Zuzi i Michała Polańskich. Wybrano m.in. wiersze 11 Listopada – I.Wiszniewskiego, Twój dom – W.Chotomskiej, Narodowe Święto Niepodległości -A.Karpińskiej, Polska – A.Słonimskiego, Warszawa – J.Tiwima, Bagnet na broń – W.Broniewskiego, Przesłanie Pana Cogito – Z.Herberta i był fragment prozy z opowiadania M.Dąbrowskiej „Marcin Kozera”.
Komisja pod wodzą Janiny Czaplinskiej, która przypomnijmy jest z nami od samego początku czyli od 2015 r od kiedy Izerka stała się organizatorem konkursu finalnego, Teresy Paciejewskiej – bibliotekarza z Filii i Izabeli Janiak twórczyni „Pracowni Piernikowej” była w swojej ocenie jednomyślna.
grupa wiekowa klasy I -III
I miejsce – Izabela Gettner
II miejsce – Aleksandra Bigus
III miejsce – Julia Bolibok
grupa wiekowa IV – VIII
I miejsce – Michał Polański
II miejsce – Kajetan Rutkowski
III miejsce – Maja Grela
III miejsce – Dominika Dziemitko
grupa wiekowa: gimnazjum
I miejsce – Marcel Jurkiewicz
II miejsce – Piotr Bardeli
III miejsce -Zuzanna Polańska
Poezja śpiewana
I miejsce – Oliwia Bigus
II miejsce – Kamila Zglińska
III miejsce – Nadia Mularczyk
Nagrodę główna „Pióro” ufundował Burmistrz Miasta Roland Marciniak, książki, torby, kubki i poczęstunek – Izerka.
Oceniając konkurs należy zaznaczyć, że stał na wysokim poziomie i doskonale podkreślił charakter – uroczysty Święta Niepodległości dowodząc, że wszyscy mamy jeden wspólny dom, w którym żyjemy – POLSKĘ, a nasi przodkowie tworzyli historię. Wiersze przypominają nam o tym …