[wpa_toolbar]

Ferie z Julianem Tuwimem

Data Publikacji: 10.02.2013
Udostępnij:

tuwim3W środę 30.01.2013r przebywające na zimowisku dzieci z opiekunami, odwiedziły bibliotekę i aktywnie uczestniczyły w zajęciach poświęconych Julianowi Tuwimowi z okazji 60 lecia śmierci poety oraz wybrania go na patrona roku 2013.

Dzieci z wystawy poświęconej poecie dowiedziały się o min wiele interesujących wiadomości m.in., że był za życia wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za swój literacki dorobek, mimo że zmagał się z problemami zdrowotnymi, zaburzeniami nerwicowymi, z których najbardziej dokuczała mu agorafobia, czyli lęk przed otwartą przestrzenią, wyjściem z domu, wejściem do sklepu, teatru, potrafił układać wiersze pogodne, wesołe teksty do piosenek, skeczy, uważał, że należy „żyć tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy umrzesz”.

Dzieci również zapoznały się z DZB i przekonały, że korzystanie z tego katalogu jest pomocne i łatwe, gdyż już w domu mogą sprawdzić, czy w naszej bibliotece są poszukiwane przez nich książki, a zwłaszcza lektury. Następnie zostały zaproszone do „Wypożyczalni dla dzieci”, tam nas gość, zresztą nie po raz pierwszy Katarzyna Barczyszyn przeczytała głośno „Lokomotywę” i „Rzepkę” J.Tuwina.

Zaproponowaliśmy im zabawę w teatr, dzieci podzieliły się na grupy, wylosowały wiersze poety i miały 15minut na przygotowanie inscenizacji i własnej interpretacji oraz nadania nazwy swojemu zespołowi.

Zespoły szybko wzięły się do pracy twórczej, a my stworzyliśmy „Mini – przegląd Teatralny – Ferie” pod hasłem „Nasze interpretacje wierszy Juliana Tuwima”.

Były oklaski, śmiechy, wspólna interakcja, gdyż podobała się nam interpretacja grupy „Bimbalskich” oraz „Tralalińskich”, która śpiewała na cały głos „trala trala, tralala, tralala…”

Słodkości dopełniły spotkanie, uważamy, że zabawa w teatr sprawdza się przy większej grupie dzieci, okazuje się, że potrafią się zorganizować, rozdać role, a przede wszystkim świetnie się bawić.

Duże brawa dla opiekunów – niezawodnej Beatki Bielak i Waldemara Mazurkiewicza, którzy nam pomagali i odświeżali sobie wiersze.

W piątek 1 lutego już rano odwiedziły nas dzieci z przedszkola – były to grupy złączone, gdyż ferie to czas, kiedy niektóre z dzieci przebywają w domu

  1. Powitanie dzieci.
  2. Przeczytanie dzieciom wierszy J. Tuwima : „Bambo”, „Dwa Michały” „ Dyzio Marzyciel”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”,” Zosia Samosia” ,” Spóźniony słowik”.
  3. Rozmowa z dziećmi na temat zimy – rozwiązywanie zimowych zagadek.
  4. Zajęcia plastyczne na podstawie przeczytanego wiersza „Rzepka”- podział dzieci na grupy . Na dużych kartkach każda grupa miała za zadanie narysować jak i kto wyciągał rzepkę.
  5. Dzieci z innej grupy ozdabiały dowolnie ,wcześniej przygotowany szablon serca ( zbliżające się Walentynki).
  6. Urządzenie małej wystawy prac dzieci.
  7. Czas wolny dla dzieci , aby mogły podejść do półek i samodzielnie wybierać książki je interesujące.
  8. Wręczenie dzieciom zakładek do książek.
  9. Pożegnanie dzieci.

{morfeo 71}