[wpa_toolbar]

Dyktando bez mistrza

Data Publikacji: 21.05.2013
Udostępnij:

17 maja już po raz 15 w bibliotece odbyło się ogólnomiejskie dyktando, pisało 15 osób.

Tekst przygotowany przez niezawodną Krystynę Fenczyszyn okazał się raczej za trudny, gdyż mistrza ortografii nie wyłoniono, tak jak to było już w roku ubiegłym. Pocieszające jest to, że mniej błędów popełnili uczestnicy, gdyż było tylko 76, a rok temu 154.

Duże brawa za odwagę należą się najmłodszym uczestnikom z klas III SP Kasi Salawie, Kamii Zglińskiej, Oliwii Gojżewskiej i Marcelowi Jurkiewiczowi, którzy próbowali pisać i nawet nieźle radzili z ortografią, niestety tekst okazał się za długi, za to mieli okazje sprawdzić jak to jest na dyktandzie, według naszej oceny, są duże szanse, aby po mistrzowsku z ortografią w następnych edycjach poradzić sobie i zdobyć Tytuł Mistrza Ortografii.

W ciągu 15 lat trwania dyktanda o Tytuł Mistrza Ortografii miasta Świeradów – Zdrój wyłoniono 14 mistrzów, w tym rekordzistą – 3 razy został Kamil Bodzoń (2000r, 2001r, 2005r a w 2004 III miejsce), zmagali się uczniowie z Czerniawy, Ubocza, Gryfowa, Mirska, bywało nawet ponad 60 uczestników, a w 2004r aż 5 uczniów napisało bezbłędnie dyktando ( z Ubocza i Gryfowa oraz 3 uczniów od nas).

Pierwszymi zwycięzcami I edycji była Kasia Kreis i Ula Rutkowska, a Kasia również mistrzynią była razem z K. Bodzoniem w 2000 roku oraz miała wyróżnienie w 2003r.

Najwięcej błędów popełniono w 2002 roku aż 825, później już było coraz lepiej, w 2003r – 719, 2004r – 282, 2005r – 239, a rok temu 156.

X dyktando podsumowało dorobek ortograficzny, a my ze swojej strony dziękowaliśmy Iwonie Korzeniowskiej – Wojsie i Krystynie Fenczyszyn, że od samego początku czuwają nad przebiegiem i atmosferą Konkursu. W tej edycji po raz pierwszy dorosłych z jednym błędem wyprzedził uczniów Tadeusz Półtorak, a Dominika Kopeć otrzymała dyplom za odwagę.

Od 2 lat dyktando już przebiega bez podziału na uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum z dorosłymi.

Układa się jedno dyktando, dla wszystkich odważnych.

Dorośli raczej nie uczestniczą w Konkursie, jak na razie tylko jedna osoba znalazła się na liście Mistrzów Ortografii.

W 2011 roku nasza czytelniczka Elżbieta Nowak napisała bezbłędnie a od trzech lat wierna konkursowi jest Teresa Fierkowicz, która wspólnie pisze z młodzieżą, przeżywa każdy błąd i nie poddaje się ortografii, twierdząc że w zasięgu ręki jest tytuł bezbłędnego, tylko za trudne dyktanda układa Krysia Fenczyszyn, tak jak tegoroczne o pięknej chorobie, na jaką cierpią właściciele psów bo „przecież tak naprawdę pies jest ekstraeliksirem na nasze dobre samopoczucie.”

Teksty dyktand są przechowywane w bibliotece i można się przekonać czy są trudne, gdyż na życzenie zainteresowanego udostępniamy.

15 lat z dyktandem minęło, nie wiadomo kiedy, oceniać można różnie poziom konkursu, ale jedna refleksja nam się nasuwa i wcale nie smutna, z ortografią w mieście nie jest źle skoro tyle lat trwa konkurs na Mistrza Ortografii.

Krystyna Piotrowska

Renata Tomaszewska

{morfeo 77}