Z badań raportu Biblioteki Narodowej wynika, iż 42% Polaków czyta, jest to nieznaczny wzrost poziomu czytelnictwa. To najlepszy wynik od sześciu lat, można te dane traktować z ostrożnym optymizmem.
Czytamy i chętniej praktykujemy w formie papierowej niż cyfrowej. Wydatki na książki w budżetach domowych nieznacznie wzrosły (nie licząc podręczników szkolnych) w przeliczeniu na osobę w ciągu roku wydaliśmy przeciętnie 25,44 PLN.
Zauważalny jest wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%). Kupujemy książki na prezent (34%), wzrost o 3% o sprawdzonych tytułach, słowem bestsellery, też pod kątem upodobań obdarowywanej osoby, pod uwagę bierzemy autorów o medialnym rozgłosie (Bonda, Mróz, Rowling…).
Wiadomo, ze magia Świat przyczynia się do sięgania, kupowania książek o tematyce świątecznej, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Oczywiście popieramy zakupy, ale też usilnie namawiamy do wypożyczania książek z biblioteki, to jest po prostu darmowe. Dzięki dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 6250,00 Izerka zakupiła do listopada 2021 roku 258 książek, a w tym 85 dla dzieci a ze swoich środków ponad 1000.
Czytamy często książki, o których słyszeliśmy w mediach, od znajomych, największą siłę ma Nobel, Nike, czy też ekranizacja książki.
Wskazaniem dla Czytelników są też kontynuacje losów bohaterów, cykle z głównym bohaterem (Chyłka) serie świąteczne, letnie itp., rodzinne sagi jak np. z Ulicy Grodzkiej, Saga Ogrodowa, Jaśminowa…
Czytelnicy też pytają o biografie, z ostatnich zakupów proponujemy Brada Stone „Wszechmocny Amazon” bestseller New York Timesa, najbardziej aktualna książka o największym biznesie świata i jego kontrowersyjnym założycielu Jeffie Bezosie, wizjonerze, geniuszu, innowatorze, ale też kontrowersyjnym człowieku na świecie.
Proponujemy sięgnąć m.in. po książkę wydaną w 2010 roku Piotra Legutki i Dobrosława Rodziewicza „Mity czwartej władzy” termin, który już na dobre się zadomowił w polskim języku. Z innych książek polecamy kontynuację Lucyny Olejniczak „Apteki pod Moździerzem” oraz drugi tom nowego cyklu powieściowego autorki „Cukierni Pod Amorem” Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk oraz 3 tom Sagi Wiejskiej Kasi Bulicz – Kasprzak.
Na szczególne zainteresowanie Czytelników zasługuje nagrodzony NIKE reportaż Zbigniewa Rokity „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Poczytać też można kryminały Beaty i Eugeniusza Dębskich czy też Jacka Piekiełko, Roberta Małeckiego, po prostu sięgnąć po powieść, gatunkowo jaką lubisz, bo czytanie zmniejsza poziom stresu, rozwija empatię, wyobraźnię, wrażliwość i jest darmowe, jeżeli skorzystamy z biblioteki.