[wpa_toolbar]

Czytanie jest super!!!

Data Publikacji: 15.05.2023
Udostępnij:

Maj to najbardziej książkowy miesiąc roku, wielu z nas kojarzy się z biblioteką, czytelnictwem.

Od 20 lat obchodzony jest Tydzień Bibliotek (8-15 maja), a tegoroczne hasło to „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka”. W Izerce wśród majowych wydarzeń wyróżniamy jak co roku rozpoczęcie tzw. Bookcrossingowej akcji czyli „Uwalniamy książki pod daszkiem Izerki”, która potrwa do października, w ten sposób książki, które są wystawione dostają drugie życie. Uwalniamy książki, które nie są podręcznikami szkolnymi, takie które sami byśmy chcieli wziąć do ręki i czytać.

Zakupy książek dla dzieci, młodzieży z wydawnictwa Literatura wydające ciekawe, pasjonujące książki polskich znakomitych pisarzy z ilustracjami również profesjonalnych twórców oraz dla dorosłych trafiły na półkę z nowościami, a dla dorosłych najnowsze bestsellery w ilości 170.

Odbyły się zajęcia dla grup przedszkolnych pod hasłem „O książce w bibliotece, oczywiście nie zabrakło „głośnego czytania”, zagadek bibliotecznych, dzieci poznawały historię książki, bibliotek, dzieliły wyraz „biblioteka” na części, działały w grupie, słowem pracowały twórczo i „naukowo” z obowiązkowym, samodzielnym przeglądaniem książek i zdrowym poczęstunkiem czyli jabłkiem.

W maju nagradzamy oczytanych, czyli dzieci, które najwięcej wypożyczyły książek od maja do maja. Najlepsi wyczytali razem:767 książek a Tytuł Najlepszego Czytelnika zdobył Hutek Wiktor z ilością 233 książek.

Wśród przedszkolaków:
I miejsce – Zosia Podhorodecka (97 książek)
II miejsce – Dominik Klimczyk (92 książki)
III miejsce – Dobrosława Kijewska (69 książek)

A w szkole podstawowej:
I miejsce – Hania Podolska (166 książek)
II miejsce – Staś Kijewski (72 książki)
III miejsce- Marika Bohdanowicz (38 książek)

A w filii nr 1 najlepszym czytelnikiem okazał się Oliwier Chromik 136 książek
Dzieci zostały nagrodzone książką, dyplomem a zdobywca także koszem słodkości.
Do 11 maja trwała pokonkursowa wystawa prac dzieci przedstawiające legendarną postać Koziołka Matołka.

W ogłoszonym błyskawicznym konkursie na Fb, w którym należało podać jak największą ilość tytułów z wyrazem „książka” bezkonkurencyjna była Karolina Salawa podając 180 tytułów, a miłym finalnym zakończeniem Tygodnia Bibliotek była wizyta jak co roku przedszkolaków, którzy do Izerki przybyli specjalnie z życzeniami i ogromną laurką dziękując za chwile spędzone w bibliotece.