[wpa_toolbar]

Czytam sobie z kotylionem – zajęcia warsztatowe dla klasy III

Data Publikacji: 06.11.2018
Udostępnij

30.10.2018 – odbyły się w Izerce zajęcia dla klasy III, inspirowane „Lustrem Biblioteki, w których głównym tematem była 100 rocznica Niepodległości.
Wydawnictwo Egmont wydało edycję „Z kotylionem”, która obejmuje opowieści o ludziach, wydarzeniach ważnych dla odzyskania wolnej Polski.
Dla bibliotek został ogłoszony konkurs i razem z uczniami i wychowawczynią Teresą Fierkowicz postanowiliśmy w nim uczestniczyć. Nazwaliśmy warsztaty „Lekcja patriotyzmu – Droga do Niepodległości”.
Dzieci już na progu były przywitane i wprowadzone w temat, gdyż kolorowa plansza „Polska ! Skąd pochodzę” zachęcała, aby zrobić krótką pogadankę o Ojczyźnie oraz przedstawić „Drogę do Niepodległości”
Dzieci miały dużo wiedzy, wprowadzone do tematu, wysłuchały fragmentów książki W. Kalickiego „Powrót do Sulejówka”- czyli opowieści o dworku marszałka J. Piłsudskiego.
Ponadto przedstawiliśmy im książki o tematyce niepodległościowej, następna część zajęć odbyła się w „Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży”.
Dla uporządkowania pewnych treści dzieci musiały najpierw wyszukać w słownikach np. języka polskiego znaczenia słów : ojczyzna, patriotyzm, godło, kotylion.
Zorganizowaliśmy także krótki konkurs ze znajomości barw narodowych, pieśni patriotycznych, treści hymnu, umiejętności zachowania się w czasie śpiewania hymnu.
Następnym zadaniem dzieci było wykonanie kotyliona, zapoznaliśmy je z różnymi rodzajami kotylionów ( wykonanych przez innych na wcześniejszych zajęciach ).
Dzieci zabrały się do pracy i powstały bardzo różnorodne kotyliony ( oczywiście z zachowaniem barw narodowych i proporcji kolorów)
Kolejnym zadaniem było wypełnienie „Mapy myśli” przez dzieci :podzielone na dwie grupy,jedna grupa wypisywała i wyrysowała skojarzenia dla hasła „Ojczyzna”, druga dla hasła „Patriotyzm”. Powstało wiele obrazków i skojarzeń
Zajęcia zakończyła zdrowa przekąska ( jabłko) i wyjątkowo słodka, czyli ciastko.
Uczniowie także mieli dla nas niespodziankę, uroczyście z kotylionami w ręce brawurowo wykonały pieśń „Witaj Zosieńko”, a dyrektor biblioteki otrzymała kotylion z Muzeum Hymnu Polskiego i została odznaczona plakietką „Pomocna dłoń. Dziękujemy”.