[wpa_toolbar]

Czytajmy dzieciom od urodzenia

Data Publikacji: 08.02.2023
Udostępnij:

Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” jest prowadzona nieprzerwanie od 2001 roku, popularyzacja czytelnictwa i promowanie wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży to główne cele. Naczelna hasło : „Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie i codziennie” stosowane przez koordynatorów, liderów, biblioteki, nauczycieli, przede wszystkim rodziców przynosi efekty, ale jest to proces, który musi cały czas się rozwijać.

Fundacja stworzyła i nieustannie rozszerza Złotą Listę książek rekomendowanych do czytania dzieciom, są to znakomite lektury w poszczególnych kategoriach wiekowych. Obecnie „Złota Lista” liczy ponad 35 tytułów.

Idee głoszone przez Fundację wspierają wszechstronny rozwój  dziecka. Książki polecane do czytania dzieciom w każdym wieku są mądre, ciekawe, wartościowe, napisane pięknym językiem.

Przykładowo:

  • wiek od urodzenia m.in. P.Bourgeois, Clark seria o Franklinie, Jan Brzechwa  „Wiersze i bajki”, Anita Głowińska „Kicia Kocia” (kocia seria).
  • Wiek od 4 lat: Wanda Chotomska „Pięciopsiaczki”-Wiersze, Kornel Makuszyński „Przygody Koziołka Matołka”
  • Wiek od 6 lat: Hans Christian Andersen „Baśnie”, Jan Brzechwa „Pchła Szachrajka” , Astrid Lindgren  „Dzieci z Buleryn”
  • Wiek od 10 lat :Frances Hoggson Burnett „Tajemniczy ogród”, Andrzej Maleszka- Magiczne drzewo seria, Ferenc Molnar „Chłopcy z placu broni”, Małgorzata Musierowicz – Jeżycjada seria
  • Wiek od 12 lat: Arthur Conon Doyle „Opowiadania”, Katarzyna Ryrych „Lato na Rodos”, Dorota Terakowska „Córka Czarownicy”

Na półkach Izerki można odnaleźć kolekcje książek „Cała Polska czyta dzieciom” czyli 23 tomy trochę zapomnianych, nie wznawianych tytułów literatury dziecięcej jak np. Anne-Cath Vesley „8+2 i ciężarówka”, Ende Michael „Momo”, Erich Kastner „35 Maja albo jak Konrad pojechał konno do mórz południowych”, Kamil Giżycki „Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego”.

Z okazji 15 lecia kampanii we współpracy z Tygodnikiem „Polityka” powstała nowa 15 tomowa kolejna kolekcja wyjątkowo  złożona z całkiem mało znanych lub całkiem nowych książek.

Jak np. Katherine Paterson  „Wspaniała Gilly”, Francesco D’Adamo „Iqbal”,  Paul Berna „Rycerze Złotego Runa”, Ctvrtek Vaclaw „Bajki z mchu i paproci”.

Fragmenty niektórych z nich wykorzystywane są na  zajęciach plastyczno – technicznych z dziećmi.

Fundacja wydała kultowy poradnik  Jima Treleasea „Czytanie na  głos, które rozwija dzieci i  buduje relacje” (Wydawnictwo Mamania) Dostępny w Izerce, będący nagrodą (jedną z wielu) jakie Izerka otrzymała wraz z dyplomem za zdobycie Wyróżnienia w Konkursie na najlepiej prowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2021/2022

Przewodnik pomaga i doradza rodzicom i bibliotekarzom jak warto czytać dzieciom, jakie wybierać książki. Zachęcamy do korzystania z listy książek jakie są umieszone oraz te przez Fundację „Cała Polska czyta dzieciom” a Albert Einstein wypowiedział się : „Jeżeli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne czytaj im bajki. Jeśli chcesz aby były bardziej inteligentne czytaj im więcej bajek”.