[wpa_toolbar]

Co nieco o Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa – czyli o dotacji dla bibliotek publicznych

Data Publikacji: 14.09.2020
Udostępnij

Został opracowany poradnik na 2020, w którym jest wiele istotnych informacji. Dla Izerki istotne jest wyliczenie tzw. grupy zamożności – jednostki samorządu terytorialnego. Grupę „zamożności” określa się poprzez procentowe odniesienie wielkości dochodów podatkowych jednostki – gminy do średnich dochodów podatkowych obliczonych odpowiednio dla gmin, są trzy grupy, Izerka kwalifikuje się do III grupy.

Dofinansowanie przeznaczone jest tylko na zakup nowości wydawniczych i nie można pokrywać z dotacji żadnych innych kosztów biblioteki.

Aby uzyskać dofinansowanie należy poprawnie wypełnić wniosek oraz mieć dołączone 2 załączniki: kopię aktualnego Statutu i Odpis skrócony z Rejestru Instytucji Kultury. Po zakończeniu należy wysłać Raport, w tym m.in. ewaluację realizacji zadania.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zawartą Umową, należy je przechowywać przez 5 lat i udostępniać podczas przeprowadzanych czynności kontrolnych. I taką kontrole Izerka miała 7.XI.2019r , którą pomyślnie przeszła.

Na rok 2020 Izerce przyznano 5250,00 przy swoim wkładzie własnym 21000,00. Od września do 30 listopada (wówczas kończy się okres umowy) będziemy kupować nowości.