[wpa_toolbar]

biblioteka-refleksje-czesc-III

Data Publikacji: 01.02.2012
Udostępnij:

Dalszy ciąg refkeksji o bibliotece – część III

bibliotekarz

Jacek Wojciechowski w „Bibliotekarzu” nr 12/2011 w „Aktualnościach” słusznie przypomniał, że w 1894 roku niejaki Octave Uzanne ogłosił w czasopiśmie „Scribner’s Magazine Illustrated” , proroczy tekst The end of Books – z wątkiem podchwytywanym później przez setki „znawców”. Z kolei w 1970r Wilfred Lancaster napisał, że biblioteki „(…) będą wkrótce przeżytkiem, co w 1981r Thomas Hickey uściślił, że staną się archiwami”.

Dalszy ciąg refkeksji o bibliotece – część III

bibliotekarzJacek Wojciechowski w „Bibliotekarzu” nr 12/2011 w „Aktualnościach” słusznie przypomniał, że w 1894 roku niejaki Octave Uzanne ogłosił w czasopiśmie „Scribner’s Magazine Illustrated” , proroczy tekst The end of Books – z wątkiem podchwytywanym później przez setki „znawców”. Z kolei w 1970r Wilfred Lancaster napisał, że biblioteki „(…) będą wkrótce przeżytkiem, co w 1981r Thomas Hickey uściślił, że staną się archiwami”.

Wszystkim bibliotekarzom p. Jacek Wojciechowski każe przetrwać i życzy powodzenia. Jego krótkie refleksje z aktualnych wydarzeń trafnie oddają atmosferę niepokoju wokół bibliotek. A, że przy tym używa dosadnych wyrażeń, które jeszcze bardziej uwypuklają problemy związane z bibliotekarstwem, gdyż często bywa, że nie rozumie się spraw oczywistych, wiele w „Aktualnościach” (publikowane niemalże w każdym numerze „Bibliotekarza”) autor pisze o nas jako o jednej z elit zawodu. Całkowicie się zgadzamy z opinią, że „biblioteka jest strukturą miękką oraz półotwartą, która nawet autentyczny menadżer nie zdoła zarządzać sprawnie (…) a szef to taki który zachęci, namówi, umotywuje i pociągnie za sobą innych…”

W bibliotece jednym słowem muszą pracować pasjonaci, zaangażowani, kreatywni ludzie, wyznający zasadę Umberto Eco „Nie myśl, że książki znikną”. Dobrze się dzieje, kiedy znajdują zrozumienie u swoich władz lokalnych.

I trzeba wyraźnie zaznaczyć, że zmieniają się oblicza bibliotek publicznych. Tworzy się model bibliotek, które stają się centrami informacji oraz usług dla społeczności lokalnej.

Czasopisma głównie bibliotekarskie przedstawiają nowe obiekty biblioteczne, które często odzyskują dawną świetność lub też uzyskują nowoczesny wizerunek.

Duże metraże pozwalają na organizowanie wielu wspaniałych imprez, promujących literaturę i czytelnictwo. Aranżacją wnętrz często zajmują się profesjonalni ludzi, całkowitym przeobrażeniom ulegają również tereny wokół bibliotek. Przeprowadza się rewitalizację zabytków, głównie w celu uatrakcyjnienia miejsca wokół bibliotek.

Ostatnie lata udowadniają, że biblioteki zmieniają swoje oblicza, tworzą nowe, przyjazne przestrzenie dla najmłodszych, ale i starszych użytkowników.

Dzięki temu można zapobiegać kryzysowi czytelnictwa, gdyż skupia się główną uwagę na pracy z dziećmi, oferując im kreatywne zajęcia.

My czekając na budowę nowej biblioteki zapoznaliśmy się z nowymi obiektami bibliotecznymi , jakie przedstawia „Poradnik Bibliotekarza”.

Ciekawego rozwiązania podjęła się firma WallArt z Warszawy remontując bibliotekę w Ustroniu, gdyż wykonano imponujący, składający się z trzech części mural, całość malowidła pokryła 500m² elewacji budynku, a inspiracją do największego obrazu były wnętrza Sali Long Room w Trinity College Dublin. Czytelnicy, liczni turyści na kolejnych częściach elewacji podziwiają – jaskinię książek oraz regały z książkami komponujące się z kształtem okien, w głębi dla kontrastu, widoczne są rozświetlone wnętrza biblioteki (Poradnik Bibliotekarza nr 1/2012 s.24).

Zachwyciła nas aranżacja Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży „Nautilius” w Warszawie. Na powierzchni 201 m² (jak nasza dotychczasowa cała powierzchnia) powstała nowoczesna, skomputeryzowana placówka.

W konkursie wygrał pomysł projektantów firmy Rea Desing z Wrocławia i jest to kompozycja opierająca się na triadzie:

otoczenie, użytkownicy, funkcja, a jej podstawowa rola to łatwy wygodny i powszechny dostęp do usług i zbiorów.

Kompozycja „Nautilius” to miejsce „oderwane od rzeczywistości”, które daje możliwość przeniesienia się w inny, kolorowy świat przygód z książką Julusza Verne’a, wnętrze biblioteki nawiązuje do pokładu łodzi podwodnej i oceanu (Poradnik Bibliotekarza, nr 7-8/ 2011 s.35)

Przez to biblioteka stała się miejscem przyjaznym i zachęcającym do odwiedzin, gdzie mogą znaleźć miejsce dla siebie i najmłodsi, gdyż mają dla siebie niskie stoły , kolorowe imitujące zwierzątka wodne pufy oraz nieco starsi nastolatkowie, chcący skorzystać z multimediów internetu itp. udało się projektantom stworzyć miejsce przytulne, a zarazem funkcjonalne i nowatorskie. Przestrzeń została wykorzystana jako całość mająca charakter lekki, niezamykających się przestrzeni konstrukcyjnych, ponadto wykorzystano ciepłą gamę kolorystyczna, ujednolicone meble, umożliwią wyciszenie oraz pozwolą na kreatywną zabawę. Kolorowe nadruki zwierząt morskich w oknach, żółta lada i kanapy rozmieszczone w różnych zakątkach biblioteki nadają swój niepowtarzalny charakter.

Badania przeprowadzone w USA i Europie Zachodniej wykazały, że do bibliotek, które zostały zmodernizowane, uległy przeobrażeniom, lub też zostały na nowo zaaranżowane, wybudowane to statystyka wybitnie ulega podwojeniu, po prostu przychodzi więcej od 20 do 70% użytkowników.

Każdy z nas lubi estetyczne, ze smakiem urządzone wnętrza i wśród nich są nasi czytelnicy.

Jeszcze na zakończenie o najnowocześniejszej przestrzeni bibliotecznej jaka powstała po adaptacji pomieszczeń w Krakowie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Ale to już są nasze marzenia z najwyższej półki, gdyż zostało oddane do użytku 2641m² na których mieszczą się (ale można pomarzyć)

-Czytelnia Główna – każde stanowisko podłączone jest do sieci elektronicznej, zainstalowane są punkty dostępu do bezprzewodowego Internetu, czytelnik może równocześnie pracować z książka i laptopem. Każdy czytelnik może sam wybrać miejsce, w którym chce usiąść (nawet na podłodze na jednej z poduszek, które porozkładane są pomiędzy pólkami z książkami), ponadto znajduje się pomieszczenie cichej pracy oraz pomieszczenie do pracy grupowej.

Do dyspozycji czytelników jest kawiarenka z automatami samoobsługowymi.

-Czytelnia komputerowa to 28 stanowisk wyposażonych w nowy sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu i zainstalowanym pakietem biurowym, z możliwością korzystania z drukarki, nagrywarki, skanera, zarządzanie stanowiskami odbywa się poprzez system kafejki internetowej

-Sala konferencyjna to 2 kabiny dla tłumaczy, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, nagłośnienie , 2 projektory multimedialne, 2 ekrany plazmowe, pomieszczenie mieści 100 osób, z krzesłami blatowymi, w tym 15 dla osób leworęcznych

-foyer – przeznaczone na organizację wystaw, spotkań

-Strefa Bibliopatów – zlokalizowana w samoobsługowej kawiarence przy czytelni komputerowej. To miejsce książki „uwolnionej”, dostępnej bez rejestracji, formalności i ograniczeń.

Jeszcze inne udogodnienia nowoczesne istnieją, które mają zadanie pozyskiwać nowych czytelników (Poradnik Bibliotekarza nr 11/2010 s.29-33)

Biblioteki, które działają po modernizacji lub tez po wybudowaniu, są obiektami oczekiwanymi, wielofunkcyjnymi, nowoczesnymi i ciekawymi w formie architektonicznej i przestrzennej.

Już kończąc cykl refleksji o bibliotece pragniemy obiektywnie przedstawić wizję placówki w naszych czasach, w naszej lokalnej społeczności. Wnioski są oczywiste – musi to być placówka na miarę współczesnych wyzwań. Musi być ukierunkowana nie tylko na czytelnika dorosłego, ale również na malucha, które rodzic prowadzi do biblioteki.

Biblioteka ze swoją przestrzenią niech staje się miejscem na poznawanie książek poprzez zabawę.