[wpa_toolbar]

Aby nie przeszkadzać czytelnikom …

Data Publikacji: 04.02.2015
Udostępnij

Otwarcie bibliotekiNa 29 stycznia 2015 zaplanowaliśmy uroczyste, oficjalne otwarcie obiektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeradowie – Zdroju w ramach Programu „Infrastruktura Bibliotek” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaprosiliśmy wyjątkowych gości z Wrocławia z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej dyrektora Andrzeja Tywsa obchodzącego 10 – lecie kierowania biblioteką, mającego pod sobą zespół ludzi doskonale, fachowo przygotowanych do współpracy z bibliotekami publicznymi w całym województwie dolnośląskim (w tym naszą), które co prawda mają całkowitą samodzielność, ale my bibliotekarze zawsze możemy polegać na ich fachowości, życzliwości, doświadczeniu i kompetencji, dlatego zaprosiliśmy Beatę Tarnowską, która przez cały 2014 rok – bibliotekarzy ze Świeradowa – Zdroju wspierała, nauczała, trenowała na szkoleniach – warsztatach we Wrocławiu „Nowoczesna biblioteka – kompetentny bibliotekarz” oraz przyjęła rolę koordynatora i organizatora otwarcia biblioteki oraz przedstawienie prezentacji, by następnego dnia tj. 30 stycznia 2015 przeprowadzić praktyczne warsztaty dla lokalnych liderów na temat „Działań międzypokoleniowych i wolontariatu w instytucji kultury z uwzględnieniem tworzenia bibliotecznej oferty dla Seniora”

Obecni byli: zastępca burmistrza Miasta Lubań Mariusz Tomiczek, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Żbikowska z którą się świetnie dogadujemy, spotykamy, współpracujemy ,powitaliśmy Sekretarz Miasta Świeradów – Zdrój Sylwię Błaszczyk od lat wierna czytelniczka, również Iwonę Kosmalę zagorzałą czytelniczkę z córką i wnukiem.

Na uroczystości nie mogło zabraknąć pań dyrektorek z oświaty, kierownika Referatu Promocji Doroty Marek w chwili obecnej sprawującej patronat nad konkursem na nazwę biblioteki., Mariusza Pysza z Urzędu Miasta nadzorującego rozbudowę obiektu na potrzeby nowej siedziby dla biblioteki, człowiek o żelaznych nerwach, który zasłużył na tytuł „Przyjaciela biblioteki i Niezwykle spokojnego człowieka”.

Byliśmy zaszczyceni obecnością księdza proboszcza Franciszka Molskiego, który pobłogosławił bibliotekę, odmówił wspólnie modlitwę św. Wawrzyńca patrona bibliotek ”nich święte bramy bibliotek pozostaną święte (…) a przede wszystkim nierozumny człowiek nie czyni szkody, dając schronienie rozumnym…”, a dla czytelników biblioteki podarował piękny album „Anioły”, który od razu trafił do wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, piękne ilustracje, teksty robią wrażenie na czytelniku. Album będzie bardzo pomocny przy konkursie „Kochamy Anioły”, który zostanie po przerwie 2 letniej wznowiony, po błogosławieństwie proboszcz podziękował za współpracę z nami, za konkursy o zasięgu ponadlokalnym „Mój pomysł na palmę wielkanocną” oraz „Rodzinny konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową”, a w niedalekiej przyszłości zamierzamy wystartować z „Maratonem na czytanie biblii” . Po obejrzeniu biblioteki był czas na prezentację, której dokonała Beata Tarnowska. Obecni goście byli pod wrażeniem, gdyż biblioteka może się stać ważnym ośrodkiem lokalnym.

Nowoczesna biblioteka to nie tylko zbiór książek, to miejsce, gdzie można się spotkać z ludźmi, uczyć się pracować korzystając z nowoczesnej technologii, to przestrzeń dla wydarzeń społecznych, słowem ważne miejsce na kulturalnej mapie każdego miasta. A biblioteka w Świeradowie – Zdroju ma być taką biblioteką, która połączy „Tradycję – Kulturę – Nowoczesność” pragniemy stworzyć miejsce, które warto odwiedzać. Miejsce, które ma ofertę do wszystkich grup czytelniczych, z wizerunkiem estetycznym, magicznym naszym głównym założeniem jest , aby biblioteka stała się trzecim miejscem po domu rodzinnych, pracy, czy szkole, gdzie warto spędzić wolny czas.

W piśmie okolicznościowym od dyrektora Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej Andrzeja Tywsa czytamy m.in. „dalsza aktywność i zaangażowanie bibliotekarzy pozwala wypełniać piękne biblioteczne wnętrza ciekawą atrakcyjną ofertą programową i wzmocnią znaczenie świeradowskiej książnicy jako prawdziwego centrum życia kulturalnego oraz intelektualnego służącego mieszkańcom, kuracjuszom i turystom”, również słowa do nas kierowane i wpisane do Kroniki są bardzo budujące i przesympatyczne od wice – dyrektora Przedszkola Miejskiego Renaty Simińskiej „Kreatywnych pomysłów, dobrej energii na nowym, pięknym miejscu”, od proboszcza „Niech nie zabraknie pomysłów i sił”, od dyrektora A .Tywsa „Gratuluję pięknej, funkcjonalnej, oryginalnie zaaranżowanej biblioteki. Dziękuje wszystkim autorom sukcesu, życzę wspaniałych działań kulturalnych i wielu życzliwych czytelników” „gratulacje z okazji otwarcia tak pięknej i okazalej instytucji kultury życzę sukcesów” – Mariusz Tomiczek z – ca burmistrza Miasta Lubań, od dyrektora z powiatowej biblioteki w Lubaniu Ewy Żbikowskiej wręczającej ponad 700 stronicową książkę „Bibliotekarstwo” usłyszeliśmy życzenia wiele sukcesów, a my mając takie naukowe zaplecze na piśmie, zapewne niejednokrotnie będziemy z tego korzystać.

W drugim dniu uroczystego otwarcia tj. 30 stycznia, zostały zaplanowane praktyczne warsztaty dla 20 zaproszonych liderów lokalnych, przeprowadzone przez bibliotekarza i trenera z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu – Beaty Tarnowskiej.

Oj działo się, gdyż było to towarzystwo doborowe, zgrane, sympatyczne, a głównym przesłaniem było to, że ci co z nami chcą współpracować od wielu lat pod czujnym i fachowym przywództwem Beaty Tarnowskiej stwierdzili jeszcze większe możliwości rozwoju i jacy są potrzebni dla społeczności lokalnej.

Słowem było to nietypowe otwarcie, bardzo pracowite dla nas gospodarzy, ale i gości, chodziło też aby odbyło się nie kosztem czytelników.

Jeszcze wiele prac zostało niedokończonych, które jednak nie przeszkadzały w uroczystym otwarciu dla gości, ale już dla czytelników byłoby to wielkim utrudnieniem. Dwa tygodnie na uporządkowanie księgozbioru, to nam wystarczy, aby 14 lutego 2015 otworzyć już dla wytęsknionych książek czytelników. Książki alfabetycznie, działowo poukładane, nowo zakupione będą czekać na półkach, tak jak czasopisma oraz inne już zaplanowane atrakcje kulturalno – oświatowe. Serdecznie zapraszamy do nas – do biblioteki , która jeszcze czeka na swoją nazwę.

[Best_Wordpress_Gallery id=”7″ gal_title=”Otwarcie nowej siedziby”]