[wpa_toolbar]

90 lat Schroniska

Data Publikacji: 28.10.2014
Udostępnij

24 października 1924 nastąpiło otwarcie Schroniska na Stogu Izerskim. Przez trzy dni obchodzono uroczyście wybudowane w stylu śląsko – łużyckim, najważniejszego obiektu położonego z dala od centrum Bad – Flinsberg.

24. X. 1924r do użytku schronisko dopuściła policja budowlana, 25. X. Towarzystwo Karkonoskie, a 26. X. mogli wszyscy chętni tj. mieszkańcy, kuracjusze, turyści cieszyć się z powstania schroniska, które stało się symbolem Świeradowa – Zdroju. Budowano Schronisko z trudnościami, gdyż po wojnie 1918 zapanowała inflacja i koszty stawały się coraz większe, mimo nieodpłatnego przekazania terenu przez hr. Schaffgotscha, zbierano datki, były specjalne cegiełki, aby wybudować obiekt, który w ostateczności okazał się skromniejszy, niż wcześniej zaplanowano, cenę ustalono, za nocleg, który wcale nie był tani, ale to nie było przeszkodą dla turystów, którzy uznali schronisko za niezwykłą turystyczna atrakcję, która pozostała do dnia dzisiejszego.

Magda Olszewska doskonale przygotowana i tym razem umożliwiła obejrzeć swoje eksponaty, które zbiera tyle lat, przyniosła na spotkanie: widokówki z Bad Flinsberg, głównie z widokiem schroniska, stare gazety w języku niemieckim odnalezione na strychu przez mieszkańca oraz swoje młodzieńcze zdjęcia ze Stogu Izerskiego, które udowadniają, że było i jest to niezwykłe piękne miejsce.

Wspólnie z Magdą cieszymy się, że na spotkanie z nią coraz to nowsze osoby przychodzą posłuchać, zadać pytanie, pooglądać pamiątki, duże brawa za wytrwałość dla stałych fanów opowieści Magdy.

Następne spotkanie za miesiąc, na propozycje tematów czekamy w bibliotece lub bezpośrednio prosimy do Magdy kierować, powiadomimy na łamach strony biblioteki i Urzędu Miasta.

Można uznać, że przy herbacie i kawie uczciliśmy 90 lecie piękny jubileusz dla Schroniska, oby jak najdłużej służyło turystom.

{morfeo 108}