[wpa_toolbar]

33 wykład o Adolfie Traugotcie von Gersdorfie

Data Publikacji: 25.03.2018
Udostępnij:

22 marca w Izrce odbył się już 33 wykład w Izerskim Klubie, tym razem uczestnicy mogli wysłuchać  Arkadiusza Lipina, redaktora Gór Izerskich, który opowiadał o postaci wybitnej – Adolfie Traugotcie von Gerstorfie, urodzonym w marcu 1744 czyli obchodziliśmy jego 274 urodziny. Niezwykła postać, najbardziej zasłużona dla Pobiednej, typowy oświeceniowiec, wykształcony, studiował historię, ekonomię, fizykę, astronomię, a przede wszystkim wielki pasjonat, uwielbiał chodzić po górach, wybitny znawca minerałów, ziemski właściciel, który swoich chłopów zwolnił z poddaństwa.

Trzykrotnie trafił do więzienia, potrafił wprawiać w zdumienie ludzi, gdyż po górach wędrował, dźwigając ten dziwny sprzęt, który wzbudzał często podejrzenie wśród strażników granic,  a nosił z sobą termometry, barometry.

Zmarł w wieku 63 lat w Pobiednej, został pochowany wśród zwykłych ludzi na cmentarzu w Pobiednej. Oczywiście to nie wszystkie fakty z życia tego niezwykłego szlachcica, po prostu trzeba do Izerki przychodzić na wykłady.